49. FAMA | Świnoujście, 12-25 VIII 2019 |

49. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 12–25 VIII 2019

VIDEO

maxresdefault8

2016 | TO FAMA! | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ
maxresdefault7

2016 | KONIEC ŚWIATA | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ
maxresdefault6

2016 | RADOM EDITION | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ
maxresdefault2

2016 | TAK BYŁO! | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ

Aktualności

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

MUZYCZNA FAMA – ZGŁOŚ SIĘ!

Festiwal Fama co roku pełen jest wszelakiej muzyki. Od kameralnych projektów po pełnowymiarowe orkiestry. Jeżeli myślicie o tym, by przesłać zgłoszenie, pamiętajcie, że nie stawiamy żadnych ograniczeń gatunkowych. Zapraszamy także wokalistów i wokalistki.

Muzyka poważna, tradycyjna, folkowa, i jazzowa, elektroakustyczna i improwizowana, rockowa, bluesowa i popowa, także wszelkie projekty z pogranicza gatunków – do przesyłania zgłoszeń w SEKCJI MUZYCZNEJ zapraszamy solistów i grupy, wszystkich, którzy chcieliby połączyć wakacyjny oddech z artystycznymi wyzwaniami i zawiązaniem nowych przyjaźni. Zakwalifikowane grupy zaprezentują się na scenach plenerowych i klubowych.

Fama to także SEKCJA WOKALNA. W tym roku, pod kierunkiem Anny Serafińskiej, jej uczestnicy będą pracować nad premierowym koncertem prezentującym najsłynniejsze piosenki estradowe i musicalowe wszech czasów (Irvinga Berlina, Georga Gershwina, Duka Ellingtona, Cole Portera, Quincy Jonesa, Stevie Wondera) oraz gigantów piosenki europejskiej (Edith Piaf, Charlesa Aznavoura, Jaquesa Brella, Andrew Lloyd Webera) i polskiej: Ewy Bem, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego).

W ostatnich latach muzyczne oblicze świnoujskiego Famy tworzyli tacy artyści, jak: PRZYBYŁ (Główna Nagroda w konkursie Jarocińskie Rytmy Młodych), RALPH KAMIŃSKI (Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu), KAGYUMA (I nagroda w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”), SWIERNALIS (debiutancki album wydany przez Kayax), HURABAN (I miejsce na festiwalu Mikołajki Folkowe w Lublinie) oraz cieszące się ogromną polarnością LABORATORIUM PIEŚNI. Wymienieni artyści byli także laureatami głównych nagród na Famie. Dołącz do tego grona!

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną w zakładce SEKCJE. Przeczytaj regulamin Festiwalu i wypełnij formularz zgłoszeniowy: 49. FESTIWAL FAMA – ZGŁOŚ SIĘ. Masz czas do 17 maja 2019!


Planowany termin tegorocznej Famy to 12-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© Festiwal Fama, fot. Aleksandra Ratyńska

49. FAMA (NA CHWILĘ OBECNĄ) BEZ WSPARCIA MKIDN

Trwa nabór zgłoszeń na 49. Famę. Tradycyjnie, powinna ona trwać dwa tygodnie, w drugiej połowie sierpnia. W tym czasie artyści młodej polskiej sceny mieliby prezentować swoją twórczość, brać udział w warsztatach prowadzonych przez renomowanych pedagogów i pracować nad projektami premierowymi. Co roku te dwa tygodnie to blisko 100 niebiletowanych wydarzeń na kilkunastu scenach w Świnoujściu. Fama jest ogromnym przedsięwzięciem, festiwalem niekomercyjnym i kulturotwórczym, niezwykle ważnym dla polskiej kultury i tego jak wygląda ona dzisiaj. Można śmiało powiedzieć, że tak jak kiedyś każdy ważny artysta był na Famie, tak teraz każdy ambitny młody artysta chciałby na niej być.

Niestety nasz budżet to w tym momencie jedynie wkład finansowy Miasta Świnoujście, który, co oczywiście nas cieszy, został utrzymany na poziomie minionych edycji i wynosi 200 tysięcy złotych.

Nasze wnioski złożone do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały odrzucone, złożyliśmy oczywiście odwołania, czekamy obecnie na wyniki. Chodzi łącznie o ponad 400 tysięcy złotych. Są to wnioski w trzech konkursach – edukacja kulturalna, muzyka i promocja czytelnictwa. Mówimy tu o filarach programowych Famy. Mówimy też o tym, że festiwal Fama jest jednym z filarów polskiej kultury i polskiego dziedzictwa.

Podobnie wniosek złożony do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (Narodowego Instytutu Wolności) nie otrzymał dofinansowania.

Ta sytuacja może spowodować duży uszczerbek w metodach działania Famy oraz grozi utratą jej tożsamości programowej, która wyznacza jej unikatowy charakter na tle innych inicjatyw adresowanych do debiutujących artystów.

Fama odbywa się od 1965 roku w cyklu corocznym w Świnoujściu. Jedyną przerwę w swojej historii Festiwal zanotował na przełomie lat 70. i 80.; z powodu braku zgody władz państwa.

Uzupełniając: Obecnie czekamy także na wyniki w konkursie Interwencje (Narodowego Centrum Kultury).

© Małgorzata Wojciechowska, fot. Olga Figaszewska

MAŁGORZATA WOJCIECHOWSKA „LUBCZYK” – WSPIERAM TO!

Zachęcamy Was gorąco do wspierania kampanii crowdfundingowej Małgorzaty Wojciechowskiej, aktorki, wokalistki i autorki piosenek, laureatki Festiwalu Fama, osoby niezwykle ważnej dla naszego Festiwalu. Celem kampanii jest wydanie pierwszej autorskiej płyty „Lubczyk”.

Gosia ma swoim dorobku wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, oprócz Famy, m.in. na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Zamkowych Spotkaniach w Olsztynie oraz w konkursie „Pamiętajmy o Osieckiej”.

Posłuchajcie, jakie to jest piękne i zostańcie wydawcami płyty!

Link do kampanii: www.wspieram.to/gosiawojciechowskalubczyk.

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

FAMA 2019 – OTWIERAMY NABÓR ZGŁOSZEŃ

Fama to festiwal sztuk wszystkich. Fama to festiwal o wyjątkowej atmosferze twórczej i towarzyskiej. Fama zapewni Ci najlepsze wspomnienia z wakacji. W tym roku odbędzie się 49. edycja wydarzenia, które gromadzi w Świnoujściu najzdolniejszych młodych twórców. Nie zwlekaj. Zgłoś się już dziś. Fama czeka właśnie na Ciebie!

Fama to najzdolniejsi artyści młodego pokolenia wszystkich dziedzin sztuki, projekty premierowe, sekcje warsztatowe, nagrody dla najlepszych uczestników oraz wydarzenia specjalne z udziałem renomowanych artystów. Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, codzienne próby i ponad 100 artystycznych prezentacji. Fama to studencki underground, który przejmuje władzę nad Świnoujściem.

Fama to festiwal interdyscyplinarny. Łączy solistów i grupy wszystkich dziedzin sztuki. Fama to sekcje: muzyczna (od muzyki poważnej i tradycyjnej, przez elektroniczną i improwizowaną, po jazz, rock i pop), wokalna, sztuk scenicznych (teatr, taniec, happening, performans, impro, stand-up, one man/woman show, kabaret, sketch comedy), fotograficzna (fotografia inscenizowana i reportażowa), filmowa (fabuła, dokument, mockument, animacja), scenograficzna, literacka (proza, poezja, reportaż), dziennikarska (gazeta i telewizja festiwalowa). Fama to także sekcja animacji kultury i sekcja producencka.

Czekamy na osoby błyskotliwe, ambitne, zainteresowane udziałem w profesjonalnym ruchu twórczym, myślące serio o swojej artystycznej przyszłości, nastawione na rozwój umiejętności oraz współpracę z innymi twórcami. Na Famie nie bawimy się w teatr, nie bawimy się w garażowe granie. Na Famie ustawiamy poprzeczkę wysoko – sobie nawzajem.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną w zakładce SEKCJE. W nadchodzących tygodniach będziemy podawać kolejne informacje o projektach warsztatowych i wydarzeniach specjalnych Famy 2019.

Przeczytaj regulamin Festiwalu i wypełnij formularz zgłoszeniowy: 49. FESTIWAL FAMA – ZGŁOŚ SIĘ. Masz czas do 17 maja 2019!

Planowany termin tegorocznej Famy to 12-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

WERDYKT FESTIWALU FAMA 2018

Jury 48. Festiwalu Fama w składzie: Piotr Banach, Paweł Niczewski, Marek Osajda, Alicja Sawicka oraz Michał Taciak postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

WYRÓŻNIENIE i tytuł LAUREATA/LAUREATKI FESTIWALU otrzymują:

GRUPA RATOWNIKÓW – Wojtek Hejnar, Mateusz Czelej;

PLAKACIARY – Aleksandra Ratyńska, Ewelina Wnukowska;

projekt FAMA FASHION – Malwina Bil, Pamela Mączyńska;

PIOTR ŚWITUŁA – za wkład w przygotowanie gazety festiwalowej;

JULIA NOWAK – z sekcji dziennikarskiej i fotograficznej;

spektakl PAN TADEUSZ’18 w wykonaniu AKADEMII MUZYCZNEJ W BYDGOSZCZY (reż. Witold Szulc);

spektakl DEKLARACJA 6888 w wykonaniu TEATRU ODRUCHU (reż. Michał Misza Czorny, Monika Szydłowiecka);

zespół INA WEST;

zespół IKSY;

wykonawczynie i wykonawcy koncertu RZUĆ TO WSZYSTKO CO ZŁE – sekcja wokalna.

NAGRODĘ ORGANIZATORA za pozytywny wkład w procesy organizacyjne, ufundowaną przez byłych i obecnych dyrektorów festiwalu, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 500 zł otrzymują ex aequo: URSZULA JURKIEWICZ oraz MARTA SMERECKA.

NAGRODĘ IM. MARKA KASZA dla najlepszego dziennikarza/dziennikarki festiwalu oraz nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymują autorzy projektu GŁOŚNIEJ, czyli: Joanna Hała oraz Witold Regulski.

NAGRODĘ IM. MARIANA REDWANA w kategorii literatura oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 500 zł otrzymują ex aequo: DAWID PANIC oraz JAN KANTY ZIENKO.

NAGRODĘ IM. JANA SAWKI w kategorii sztuki wizualne oraz nagrodę w wysokości 500 zł otrzymuje grupa CLIPPINGMASK za projekt INSIDEFAMA – Liudmyla Ovsiienko, Paulina Panuś, Kamil Wasiel.

NAGRODĘ IM. ROBERTA PALUCHOWSKIEGO w kategorii sztuki sceniczne oraz nagrodę w wysokości 1000 zł otrzymuje AGNIESZKA MATAN za projekt HALO TAXI – BILANS TRZYDZIESTOLATKI.

NAGRODĘ IM. ANDRZEJA JAKÓBCA w kategorii muzyka oraz cztery równorzędne nagrody w wysokości 1000 zł otrzymują ex aequo: duet POLA CHOBOT I ADAM BARAN, trio WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK, zespół UGLA oraz zespół KIRSZENBAUM.

NAGRODĘ IM. MAKSA SZOCA za nieszablonową i kreatywną postawę artystyczną oraz nagrodę w wysokości 1500 zł otrzymuje RESORT KOMEDII.

NAGRODĘ LAMELAT FAMY za popularyzację artystycznych inicjatyw festiwalu wśród mieszkańców Świnoujścia oraz nagrodę w wysokości 2000 zł otrzymuje projekt FAMA NADAJE, czyli Stanisław Zarychta i Łukasz z Bałut.

NAGRODĘ TRÓJZĄB NEPTUNA dla najlepszego projektu lub wydarzenia zrealizowanego podczas festiwalu, ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 3000 zł otrzymują ex aequo: autorzy wystawy NIE-POCZTÓWKA (czyli uczestnicy sekcji fotograficznej) oraz autorzy i wykonawcy koncertu GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET (kier. muz.: Grzegorz Duszak).

NAGRODĘ TRYTON dla największej osobowości artystycznej lub za najlepszą kreację zbiorową festiwalu, ufundowaną przez Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, oraz dwie równorzędne nagrody w wysokości 4000 zł otrzymują ex aequo: monodram WANDA WASILEWSKA (w wykonaniu Kamili Banasiak i w reżyserii Aleksandry Skorupy; produkcja: Fundacja Rezonanse Kultury) oraz zespół HURABAN.

FAMIASTO

FAMIASTO 2018 – GAZETA FESTIWALOWA

Zachęcamy do lektury rozszerzonej wersji tegorocznej gazety festiwalowej „Famiasto”. Została ona przygotowana przez uczestników sekcji dziennikarskiej i literackiej; zawiera więc również tradycyjny dodatek literacki „Torpeda ludu”. Jest to wersja rozszerzona o dodatkowe artykuły względem tej dostępnej „w realu”, wydrukowanej. Polecamy!

POBIERZ
FAMIASTO_2018_WEB