48. FAMA | Świnoujście, 16-26 VIII 2018 |

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

VIDEO

maxresdefault8

To Fama!

WIĘCEJ
maxresdefault7

Koniec świata

WIĘCEJ
maxresdefault6

Radom Edition

WIĘCEJ
maxresdefault2

Tak było!

WIĘCEJ

Aktualności

© Festiwal Fama

FAMA 2018 – WYNIKI NABORU

Jako organizatorzy tegorocznej Famy zostaliśmy zmuszeni do bardzo trudnych decyzji. Z jednej strony – konieczność skrócenia Festiwalu i zmniejszenia liczby miejsc kwaterunkowych (szerzej na temat można przeczytać TUTAJ). Z drugiej – szalenie wysoki poziom zgłoszeń w każdej (!) kategorii. Przede wszystkim dziękujemy więc wszystkim osobom i grupom, które aplikowały na tegoroczną Famę. Jesteście najlepsi i najwspanialsi!

Poniżej prezentujemy listę zakwalifikowanych uczestników. Z wyjątkiem osób, które zgłosiły się do festiwalowej orkiestry – z uwagi na zmiany założeń programowych (informacja na ten temat pod linkiem powyżej) z osobami zapraszanymi do orkiestry będziemy kontaktować się indywidualnie w najbliższych dniach.

SEKCJA ANIMACJI KULTURY
Fama Fashion – projekt/grupa

SEKCJA FILMOWA
Clippingmask – projekt/grupa
Stanisław Zarychta i Łukasz z Bałut – projekt „Fama nadaje”

SEKCJA FOTOGRAFICZNA – FOTOGRAFIA REPORTAŻOWA
Marta Smerecka

SEKCJA FOTOGRAFICZNA – FOTOGRAFIA KREACYJNA
Artur Kucharczak
Ewelina Soból
Joanna Czarnota-Mielcarek
Julia Nowak
Kaja Kurczuk
Martyna Beskiewicz
Paweł Kasprzak
Piotr Książek

SEKCJA LITERACKA I DZIENNIKARSKA
Agnieszka Horodyska – literacka
Jan Kanty Zienko – literacka
Joanna Strojna – literacka
Łukasz z Bałut (Łukasz Cieślak) – literacka
Agnieszka Budnik – literacka i dziennikarska
Dawid Panic – literacka i dziennikarska
Nina Paśniewska – literacka i dziennikarska
Piotr Marzec – literacka i dziennikarska
Joanna Hała – dziennikarska
Julia Nowak – dziennikarska
Mateusz Purcel – dziennikarska
Witold Regulski – dziennikarska

SEKCJA MUZYCZNA
Atomic Gypsy
Dziwy
FMxĐ
Fox in the Box
Grześ Wyżykowski i Undecymet – projekt premierowy
Hey Hato
HuRaban
IKSY
Ina West
Kirszenbaum
Kościelna/Wypych/Ibadullayev
Mountain Lakes
Oczybaszki
PARA
Pola Chobot & Adam Baran
The October Leaves
Truchło Wolanda
ugla
Ułani Kapitalizmu
Viktoria Ivanenko
WATA
Wójciński/Bańdur/Gucik

Ponadto w programie wydarzeń specjalnych wystąpi zespół PRZYBYŁ – Laureaci Nagrody Tryton dla największej osobowości artystycznej Fama 2017.

SEKCJA PRODUCENCKA
Aleksandra Leszczyńska-Gajda
Maja Szyma
Małgorzata Legięcka
Patrycja Wróbel
Urszula Jurkiewicz

SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH – IMPRO
1000 den
irga
Spektakl w ciemności

SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH – STAND-UP, ONE MAN/WOMAN SHOW
Agnieszka Matan
Kuba Weltrowski
Marta Iwaszkiewicz
Paulina Potocka

SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH – TEATR, TANIEC
Teatr OdRuchu – spektakl „Deklaracja 6888”
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy – spektakl „Pan Tadeusz’18”
Kamila Banasiak – monodram „Wanda Wasilewska” (reż. A. Skorupa)
Katarzyna Dominiak – monodram „Z innej gliny” (MDK Świnoujście)
Marta Grygier – monodram „Kamica79” (reż. A. Grabowski)

SEKCJA WOKALNA
Aleksandra Jabłońska
Daria Pol
Eva Aksamit Bobrowska
Filip Mizia
Magdalena Sowul
Nikola Lipska
Patrycja Michalska
Patrycja Migdał
Patrycja Woźniak
Viktoria Ivanenko
Weronika Krystek
Wiktoria Kwiatkowska

Termin pobytu, zasady udziału w Festiwalu oraz szczegóły dotyczące autorskich prezentacji – będziemy ustalać w najbliższym czasie, kontaktując się indywidualnie (telefonicznie i mailowo) z każdym uczestnikiem i uczestniczką.

Termin 48. Famy to 16-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama, projekt - Kaja i Piotr Depta-Kleśt

ZMIANY W ZAKRESIE PROGRAMOWYM 48. FESTIWALU FAMA

Tegoroczna Fama będzie nieco krótsza i potrwa od 16 do 26 sierpnia.  

Jest to spowodowane nieuzyskaniem dotacji z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nazwie „Edukacja kulturalna”. Przez 14 lat był on kluczowym elementem finansowania Festiwalu w zakresie kształcenia młodych artystów. Fama uzyskała w tym roku natomiast dotację MKiDN z programu „Muzyka”.  

Zmniejszony budżet Festiwalu zmusił nas do ograniczenia zakresu programowego Famy oraz zrezygnowania z realizacji sekcji: sztuk wizualnych i scenograficznej oraz ograniczenia liczby miejsc w pozostałych sekcjach.

Podczas Festiwalu nie odbędzie się prawykonanie utworu Jerzego Rogiewicza na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz instrumenty perkusyjne i elektroniczne: „Wynika to z mojego udziału w kilku innych projektach, rozpoczętych wcześniej, których realizacja przesunęła się w czasie, na co nie miałem wpływu” – mówi Rogiewicz.

Zamiast powyższego koncertu zrealizowany zostanie projekt premierowy „Grześ Wyżykowski i Undecymet” pod kierunkiem Grzegorza Duszaka. To eksperymentalna mieszanka muzyki tradycyjnej z muzyką współczesną. Podstawowym materiałem są polskie pieśni ludowe, które przetworzone za pomocą technik ekspresjonistycznych, impresjonistycznych lub jazzowych nabierają nowego kolorytu.

Grzegorz Duszak – kompozytor, aranżer, wokalista, gitarzysta (męski kwartet a cappella Nieczuli Gentlemani, jazzowy zespół Grzeczni Chłopcy, septet a cappella GooseBumps), jego najnowszy projekt „Grześ Wyżykowski i Undecymet” łączy myśl jazzową, awangardową i tradycyjną. Podstawowym materiałem są polskie pieśni ludowe i melodie nimi inspirowane.

Do realizacji planowanego projektu zamierzamy zaprosić wybrane osoby, które przesłały zgłoszenia w naborze do orkiestry festiwalowej.

W 48. Festiwalu Fama wezmą udział osoby i grupy, które przesłały swoje zgłoszenia do następujących sekcji: muzycznej (w tym: orkiestra), wokalnej, sztuk scenicznych (teatr, taniec, impro, stand-up), literackiej, dziennikarskiej, fotograficznej, filmowej, animacji kultury, producenckiej.

W następujących sekcjach odbędą się ponadto warsztaty i realizowane będą projekty premierowe i specjalne: muzyczna – orkiestra, wokalna, literacka, dziennikarska, fotograficzna, producencka.

Wyniki naboru zostaną opublikowane dziś, 6 lipca, do godziny 23:59. Wyjątkiem jest orkiestra festiwalowa – z uwagi na zmiany założeń programowych z osobami zapraszanymi do orkiestry będziemy kontaktować się indywidualnie.

Podczas imprezy planowanych jest łącznie przynajmniej kilkadziesiąt wydarzeń, w tym także specjalnych. Zwieńczeniem Festiwalu będzie koncert finałowy na scenie świnoujskiego Amfiteatru im. Marka Grechuty połączony z ogłoszeniem werdyktu i wręczeniem nagród.

© Festiwal Fama

WYNIKI NABORU – KOMUNIKAT ORGANIZATORA

Dziękując za wszystkie nadesłane zgłoszenia, prosimy jednocześnie o jeszcze chwilę cierpliwości. Wyniki w poszczególnych sekcjach wraz z ostatecznym terminem tegorocznej Famy i jej zakresem programowym opublikujemy do 6 lipca włącznie (23:59). Za opóźnienie przepraszamy!

© Festiwal Fama, fot. Piotr Morytko

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE – NABÓR ZGŁOSZEŃ

„Zaproś Famę do siebie!” to cykl realizowany w ramach festiwalowej sekcji animacji kultury. Chcemy, aby Fama zagościła w wielu miejscach Świnoujścia, dlatego już dziś zachęcamy mieszkańców do wspólnego tworzenia Festiwalu.

Na Famie prezentują się artyści wszystkich dziedzin sztuki. Można ich spotkań w Muszli Koncertowej, Miejskim Domu Kultury czy Amfiteatrze. Fama może jednak opuścić scenę i eksplorować przestrzeń miasta. Po raz kolejny mieszkańcy Świnoujścia mogą zaprosić Famę do siebie – na swoje podwórko, do prowadzonej kawiarni, czy nawet – do swojego sklepu lub prywatnego mieszkania. Minione edycje akcji realizowanej pod tym hasłem (2015-2017) spotkały się z dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączyli się w jego realizację.

Zachęcamy do przesyłania maili z propozycjami miejsc realizacji – fama.festiwal@gmail.com. W mailu należy opisać krótko specyfikę miejsca. Prosimy pamiętać o podaniu numeru telefonu! Na zgłoszenia do projektu czekamy do 30 czerwca. W przypadku dużej liczby zgłoszeń wybierzemy te, w których Fama zagości podczas tegorocznej edycji.

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama, fot. Piotr Morytko

NABÓR SPECJALNY DO FESTIWALOWEJ ORKIESTRY

Ogłaszamy NABÓR DO FESTIWALOWEJ ORKIESTRY SMYCZKOWEJ. Do 24 czerwca czekamy na zgłoszenia studentów i absolwentów uczelni muzycznych. Zakwalifikowani uczestnicy stworzą orkiestrę w składzie: 1. skrzypce (5-7 os.), 2. skrzypce (4-5 os.), altówka (3-4 os.), wiolonczela (2-3 os.), kontrabas (1-2 os.).

Orkiestra weźmie udział w warsztacie, którego celem będzie przygotowanie PRAWYKONANIA napisanego specjalnie dla Famy utworu Jerzego Rogiewicza na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz instrumenty perkusyjne i elektroniczne (tytuł roboczy „Saturn i melancholia”). Utwór składa się z części zróżnicowanych pod względem swobody realizacji: od fragmentów zapisanych w sposób ścisły po elementy improwizowane swobodnie.

WARUNKI UDZIAŁU

1. Nabór adresowany jest do studentów i absolwentów uczelni muzycznych.
2. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie formularza i przesłanie go na adres  fama.festiwal@gmail.com. Pobierz: 2018 PL Formularz Zgloszeniowy FAMA ORKIESTRA.
3. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 24 czerwca 2018 (23:59).
4. Projekt będzie realizowany w Świnoujściu, podczas 48. Festiwalu Fama, w terminie 16-23 sierpnia. Warunkiem udziału jest dostępność w wymienionym terminie.
5. Zakwalifikowanym osobom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
6. Projekt jest realizowany w ramach programu konkursowego Famy.
7. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie zamknięta i opublikowana do 30.06.2018.
8. Pytania prosimy kierować na adres: fama.festiwal@gmail.com.

O PROJEKCIE

JERZY ROGIEWICZ – kompozytor i perkusista – uczeń K. Pendereckiego, zadebiutował na Famie 2006 z triem jazzowym Levity, zdobywając wówczas główną nagrodę. Od tego czasu współtworzy polską scenę muzyki improwizowanej, poważnej i jazzowej. Znany jest m.in. z projektów „Profesjonalizm” „Polonezy”, „Ragtime”. Kompozytor pełnić będzie rolę dyrygenta oraz wykonawcy partii solowej, grając na instrumentach perkusyjnych i elektronicznych.

Partię solową klarnetu wykona PAWEŁ SZAMBURSKI – związany z warszawską sceną muzyki improwizowanej. Współzałożyciel wydawnictwa Lado ABC. Współtwórca takich zespołów jak: SzaZa, Horny Trees, Meritum, Tupika, Cukunft, Ircha. W pracy muzycznej najczęściej wykorzystuje klarnet, głos, elektronikę. Dzięki efektom zapętleń i przetworzeń jest w stanie komponować na żywo bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe.

„SATURN I MELANCHOLIA” – Utwór składać się będzie z wielu części, zróżnicowanych pod względem swobody realizacji materiału muzycznego: od fragmentów zapisanych w sposób ścisły, przez fragmenty dopuszczające swobodę realizacji zapisanej partii, aż po elementy improwizowane swobodnie, w ramach zorganizowanej szerszej struktury. Podczas prób stworzone zostanie brzmienie najbardziej otwartych pod względem formy fragmentów muzycznych. Wypróbowane oraz ustalone (zapisane) zostaną fragmenty wykorzystujące nowoczesne techniki wykonawcze. Niewielki rozmiar orkiestry pozwoli na jak najbardziej indywidualne potraktowanie każdego z głosów instrumentalnych. W utworze w jednorodny sposób wykorzystane zostaną środki charakterystyczne zarówno dla współczesnej muzyki akademickiej (aleatoryzm, heterofonia, użycie ćwierćtonów), jaki i techniki wykorzystywane w muzyce improwizowanej (repetytywność struktur rytmicznych, zapętlenia fraz, improwizacje o różnym stopniu swobody).

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama, fot. Ewelina Lesik

ZAMKNĘLIŚMY NABÓR NA FAMĘ 2018

14 maja zamknęliśmy nabór na tegoroczną Famę. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

Otrzymaliśmy 350 zgłoszeń (grupowych i indywidualnych). Łącznie o miejsce na Famie stara się blisko 1000 osób. Najbardziej obleganymi sekcjami są: muzyczna, wokalna, sztuk scenicznych i sztuk wizualnych. Rozpoczynamy „odsłuchy”, „oglądy” i „odczyty”. Przed nami trudne wybory i dylematy. Ale też dużo radości z otrzymanych zgłoszeń.

Jednocześnie informujemy, że z zapraszanymi osobami będziemy kontaktować się indywidualnie, telefonicznie i/lub mailowo, a lista uczestników zostanie zamknięta i opublikowana do 30 czerwca 2018.

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama

SEKCJA LITERACKA I DZIENNIKARSKA – ZGŁOŚ SIĘ!

Warsztaty literackie i dziennikarskie na Famie to możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod kierunkiem renomowanych pedagogów oraz prezentacja własnych prac w festiwalowych mediach. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą.

W ramach cyklu MIEJSCA LITERATURY odbędą się spotkania autorskie z pisarkami i pisarzami, którzy w swojej twórczości podejmują problematyką skupioną wokół tematu projektu, a także warsztaty literackie w kategoriach: proza, poezja, reportaż. Zgłoś się, aby wziąć udział w wyjątkowym, międzypokoleniowym spotkaniu, zaprezentować swoje teksty podczas czytań i slamów oraz w dodatku literackim do gazety festiwalowej. W tym roku temat przewodni projektu brzmi „Złe miejsce”. Wkrótce opublikujemy listę zaproszonych gości i pedagogów.

SEKCJA DZIENNIKARSKA jest adresowana do studentów i absolwentów kierunków humanistycznych, interesujących się różnymi dziedzinami sztuki. Dzięki temu, że Fama jest wydarzeniem interdyscyplinarnym, na którym prezentują się uczestnicy wszystkich dziedzin, uczestnicy sekcji będą mogli rozwijać swoje zainteresowania w kierunkach, które ich najbardziej interesują. Oprócz opisanych poniżej cykli uczestnicy zostaną zaproszeni do współtworzenia codziennego studia festiwalowego transmitowanego na żywo w świnoujskiej telewizji.

Planowana jest praca w następujących dziedzinach:

PRASA – Podczas Famy zostanie wydana gazeta festiwalowa „Famiasto”. To projekt interdyscyplinarny, będący efektem współpracy studentów dziennikarstwa, fotografów oraz krytyków sztuki, studiujących takie kierunki humanistyczne, jak kulturoznawstwo, polonistyka, historia sztuki, wiedza o teatrze i in. Celem jest poszukiwanie nowej formy, w jakiej mówienie o sztuce może realizować się w sposób konstruktywny, twórczy, rzetelny i atrakcyjny dla czytelnika. Jednocześnie uczestnicy sekcji będą mogli poznać najważniejsze mechanizmy związane z redakcją pisma kulturalnego.

Planujemy, aby pracę sekcji zamknął numer zatytułowany ŚWINOUJŚCIE – DOBRE MIEJSCE, stanowiący podsumowanie wszystkiego, co miało miejsce podczas Famy. Szeroka dystrybucja numeru uwzględni także promocję Festiwalu przy realizacji kolejnej edycji. Nawiązana zostanie ponadto współpraca z wybraną gazetą (ogólnopolską i/lub regionalną) w zakresie publikacji artykułów najlepszych uczestników sekcji.

TELEWIZJA – Czekamy także na zgłoszenia osób, które chciałyby realizować na Famie krótkie formy wideo: spot, wywiad, relacja, reportaż, dokument, mockument i inne. Planujemy publikować je codziennie na stronie internetowej oraz w naszych portalach społecznościowych. Stwórzcie razem z nami festiwalową telewizję!

RADIO – Cykl zajęć praktycznych, nastawionych na pracę podczas realizacji wydarzeń artystycznych: komentarz, sprawozdanie, wywiad, krytyka a obiektywizm, dłuższe formy reportażowe. Przygotowane materiały będą prezentowane na antenach rozgłośni radiowych (ogólnopolskich i/lub regionalnych), a także na stronie internetowej Famy, w formie festiwalowych podcastów.  

Przeczytaj regulamin i wypełnij formularz zgłoszeniowy: ZGŁOSZENIA BEZPOŚREDNIE. Opisz swoje doświadczenie i dorobek literacki / dziennikarski oraz dołącz przykładowe teksty / realizacje filmowe / nagrania – jako załączniki lub linki. Masz czas do 14 maja 2018.

Jeszcze będzie najlepiej, jeszcze będzie najpiękniej! – to hasło nada rytm tegorocznej Famie. Dołącz do nas. Pełna oferta festiwalowa (warsztaty i projekty) dostępna jest w zakładce SEKCJE.

Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, codzienne próby i 100 wydarzeń wszystkich dziedzin sztuki. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu. Na najlepszych czekają nagrody.

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama, fot. Joanna Kurdziel Morytko

SEKCJA PRODUCENCKA I ANIMACJI KULTURY – ZGŁOŚ SIĘ!

Jesteś animatorem kultury i realizujesz w swoim mieście projekty edukacyjne i artystyczne? Marzy ci się projekt międzypokoleniowy? Dostrzegasz małe i duże problemy oraz chciałabyś swoimi działaniami zwrócić na nie uwagę innych osób? A może biorąc udział w spektaklu lub koncercie z większym zainteresowaniem niż to, co dzieje się na scenie, śledzisz układ świateł, rozstawienie odsłuchów i działania ekipy technicznej? Jeżeli odpowiedziałeś „tak” na co najmniej jedno pytanie – natychmiast zgłoś się na Famę.

Festiwalowa SEKCJA ANIMACJI KULTURY to projekt, którego celem jest realizacja warsztatów dla mieszkańców oraz wydarzeń artystycznych w alternatywnych przestrzeniach miasta. W ramach sekcji zostaną zrealizowane dwa cykle: „Fama udomowiona” i „Re:Świnoujście” oraz takie działania, jak „Zaproś Famę do siebie”, „Fama na dzień dobry”, „Fama dzieciom”, a także warsztaty i prezentacje dla mieszkańców nieturystycznych dzielnic Świnoujścia: Warszów, Karsibór i Przytór. Możesz zgłosić chęć udziału w realizacji tych działań albo tez przesłać nam propozycję jakiegoś własnego projektu.

Jako cykl wydarzeń wszystkich dziedzin sztuki Fama jest naturalnym miejscem, które może szkolić profesjonalnych realizatorów wydarzeń kulturalnych. Do przesyłania zgłoszeń do SEKCJI PRODUCENCKIEJ zachęcamy osoby, chcące rozwijać swoje umiejętności w zakresie opieki inspicjenckiej i realizacji dużych wydarzeń artystycznych.

Zakres zajęć teoretycznych: specyfika pracy event managera, podstawy prawne (rodzaje wydarzeń, przepisy, zabezpieczenie wydarzeń), zarządzenie projektem, współpraca z podwykonawcami, kierowanie techniką, harmonogram prób i prezentacji, soundcheck, przygotowanie umów dla artystów, czytanie ridera, rozmowy z managerami i in. Uczestnicy kursu zostaną ponadto przydzieleni do opieki nad wybranymi projektami Famy i będą zdobywali umiejętności praktyczne w zakresie realizacji wydarzeń.

Przeczytaj regulamin i wypełnij formularz zgłoszeniowy: ZGŁOSZENIA BEZPOŚREDNIE. Opisz swoje doświadczenie oraz zrealizowane projekty. Opcjonalnie – osoby i grupy zgłaszające się do sekcji animacji kultury, które chciałyby przeprowadzić na Famie własne działania, proszone są o przedstawienie pomysłu w formularzu zgłoszeniowym. Masz czas do 14 maja 2018.

Jeszcze będzie najlepiej, jeszcze będzie najpiękniej! – to hasło nada rytm tegorocznej Famie. Dołącz do nas. Pełna oferta festiwalowa (warsztaty i projekty) dostępna jest w zakładce SEKCJE.

Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, codzienne próby i 100 wydarzeń wszystkich dziedzin sztuki. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu. Na najlepszych czekają nagrody.

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© EABS, fot. Hubert Misiaczyk

KONCERTY SPECJALNE I NABÓR DO SEKCJI MUZYCZNEJ

Prawykonanie kompozycji Jerzego Rogiewicza oraz koncert Electro Acoustic Beat Sessions to pierwsze PROJEKTY SPECJALNE, na które już dziś zapraszamy do Świnoujścia. Przypominamy także, że ciągle trwa nabór zgłoszeń na Famę – m.in do sekcji muzycznej.

JERZY ROGIEWICZ – kompozytor i perkusista – zadebiutował na Famie 2006 z triem jazzowym Levity, zdobywając wówczas główną nagrodę. Od tego czasu współtworzy polską scenę muzyki improwizowanej, poważnej i jazzowej. Znany jest m.in. z projektów Marcina Maseckiego „Profesjonalizm” i „Polonezy”. W Świnoujściu razem z orkiestrą smyczkową wykona, napisany specjalnie dla Famy, utwór o roboczym tytule „SATURN I MELANCHOLIA”. Kompozytor pełnić będzie rolę dyrygenta oraz wykonawcy partii solowej, grając na instrumentach perkusyjnych i elektronicznych. Utwór składa się z części zróżnicowanych pod względem swobody realizacji: od fragmentów zapisanych w sposób ścisły po elementy improwizowane swobodnie.

ELECTRO ACOUSTIC BEAT SESSIONS to rewelacyjna grupa innego Famowicza, MARKA PĘDZIWIATRA – pochodzącego ze Świnoujścia pianisty jazzowego, klawiszowca, wokalisty, rapera, producenta i DJ-a. EABS to próba nowego podejścia do jazzu przez pryzmat hip-hopowego brzmienia, na którym wychowali się muzycy. Album „REPETITIONS (LETTERS TO KRZYSZTOF KOMEDA)” w całości poświęcony został twórczości tej legendy polskiego jazzu. „Jazz jest muzyką korzennie amerykańską – mówi Marek Pędziwiatr – ale Komeda miał ten dar, że potrafił nadać tej amerykańskości coś naszego, polską wrażliwość, nostalgię”. Łącząc wpływy soulu, funku, hip-hopu i elektroniki zespół stara się tchnąć w jazz ogień, przywracając mu dawny blask, nie zwracając uwagi na panującą etykietę, poszukując i eksperymentując. Zespół został okrzyknięty objawieniem festiwalu Spring Break, otrzymał Mateusza 2017 (nagrodę radiowej Trójki) oraz nagrodę wrocławskiej „Gazety Wyborczej” WARTO. Został również zaproszony do udziału w trasie Giganci Polskiego Jazzu, gdzie występował wspólnie z Michałem Urbaniakiem. Marek Pędziwiatr był ponadto nominowany do Paszportów „Polityki” 2017 w kategorii muzyka popularna.

Oba projekty zostaną zrealizowane w ramach festiwalowego cyklu „LABORATORIUM MUZYKI”, którego celem jest konfrontację stylów, prezentacja wzajemnych między nimi inspiracji oraz wartościowych zjawisk aktualnej sceny. To oczywiście nie koniec. Wkrótce podamy kolejne informacje o projektach specjalnych Famy.

Tymczasem zachęcamy do przesyłania zgłoszeń! Festiwalowa SEKCJA MUZYCZNA zaprezentuje zespoły i solistów wszystkich gatunków: od muzyki poważnej, jazzowej i tradycyjnej, przez elektroniczną, elektroakustyczną, improwizowaną, aż po rock, blues, bluegrass, soul, funk, pop i piosenkę autorską. Zakwalifikowani uczestnicy zaprezentują się na scenach klubowych i plenerowych. Zorganizowane zostaną także konsultacje repertuarowo-produkcyjne dla zespołów wszystkich stylów, zmierzające do nadania repertuarowi najlepszego brzmienia i wskazania rozwiązań, mogących ułatwić funkcjonowanie w warunkach profesjonalnego rynku.

Przeczytaj regulamin i wypełnij formularz zgłoszeniowy: ZGŁOSZENIA BEZPOŚREDNIE. Opisz swoje doświadczenie oraz dołącz prezentację dotychczasowego dorobku. Opcjonalnie – osoby i grupy zainteresowane realizacją podczas Famy autorskiego projektu premierowego proszone są o przedstawienie pomysłu w formularzu zgłoszeniowym. Masz czas do 14 maja 2018.

Jeszcze będzie najlepiej, jeszcze będzie najpiękniej! – to hasło nada rytm tegorocznej Famie. Dołącz do nas. Pełna oferta festiwalowa (warsztaty i projekty) dostępna jest w zakładce SEKCJE.

Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, codzienne próby i 100 wydarzeń wszystkich dziedzin sztuki. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu. Na najlepszych czekają nagrody.

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama, fot. Adrian Jaszczak

SZTUKI WIZUALNE – ZGŁOŚ SIĘ!

Malarstwo, rzeźba, instalacja, intermedia. A także scenografia, fotografia i film – na Famie spotykają się wszystkie dziedziny i style. Zapoznaj się z naszą ofertą i przekonaj się, że warto przyjechać do Świnoujścia.

W ostatnich latach w ramach SEKCJI SZTUK WIZUALNYCH realizowane były w galerii Miejsce sztuki44 wystawy tematyczne: „Habitat”, „Ziemia obiecana”, „Ciało otwarte” i „WAR”. W roku 2018 z powodu planowanego remontu galerii nie mamy możliwości przeprowadzenia projektu w dotychczasowym kształcie.

Zależy nam jednak na podtrzymaniu tradycji prezentacji sztuk wizualnych na Famie. Dlatego zachęcamy do przesyłania zgłoszeń indywidualnych (bez zadanego tematu). Z przyczyn organizacyjnych preferowane będą zgłoszenia projektów prezentowanych w przestrzeni miejskiej: instalacje i obiekty. Nie wykluczamy jednak jednoznacznie z naboru form tradycyjnych – dla wszystkich zakwalifikowanych prac znajdziemy odpowiednie miejsce ekspozycji. Do zgłoszenia prosimy dołączyć propozycję pracy lub prac, które miałyby zostać zaprezentowane podczas Famy (projekt, zdjęcie, reprodukcja, link).

Ponieważ Fama jest doskonałym miejscem dla realizacji własnych projektów, czekamy także na zgłoszenia do SEKCJI SCENOGRAFICZNEJ. Uczestnicy (w oparciu o autorskie pomysły) przygotowywać będą scenografię do najważniejszych wydarzeń Famy.

Fotografia na Famie to dwie grupy. Uczestnicy SEKCJI FOTOGRAFII KREACYJNEJ (pracujący pod kierunkiem Tomka Sikory) przygotują wystawę oraz kalendarz „Fama Forever!”, gdzie każde zdjęcie będzie sytuacją inscenizowaną w charakterystycznych miejscach Świnoujścia. Uczestnicy SEKCJI FOTOGRAFII REPORTAŻOWEJ przygotują również kalendarz promujący miasto, ale – w niekonwencjonalny sposób, w opozycji do fotografii pocztówkowej, turystycznej i przyrodniczej. Chcemy pokazać nieznane i ciekawe miejsca oraz ludzi – czyli to, o czym zwykle milczą turystyczne przewodniki.

Natomiast do przesyłania zgłoszeń do SEKCJI FILMOWEJ zapraszamy autorki i autorów filmów fabularnych, reportaży, dokumentów, mockumentów, animacji i produkcji eksperymentalnych. Możesz zaprezentować film z dotychczasowego dorobku i/lub zaproponować w formularzu zgłoszeniowym nowy projekt, który zrealizujesz i zaprezentujesz premierowo podczas Famy!

Przeczytaj regulamin i wypełnij formularz zgłoszeniowy: ZGŁOSZENIA BEZPOŚREDNIE. W formularzu zaznacz, którą sekcją/grupą jesteś zainteresowany/-a, opisz swoje doświadczenie artystyczne, dołącz prezentację dotychczasowego dorobku (załączniki lub linki) oraz opcjonalnie – w przypadku sekcji sztuk wizualnych i sekcji filmowej – zaprezentuj pracę lub projekt, który miałby zostać zaprezentowany lub zrealizowany podczas Famy. Masz czas do 14 maja 2018.

Jeszcze będzie najlepiej, jeszcze będzie najpiękniej! – to hasło nada rytm tegorocznej Famie. Dołącz do nas. Pełna oferta festiwalowa (warsztaty i projekty) dostępna jest w zakładce SEKCJE.

Fama to dwa wakacyjne tygodnie, morze, plaża, codzienne próby i 100 wydarzeń wszystkich dziedzin sztuki. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zakwalifikowanym uczestnikom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu. Na najlepszych czekają nagrody.

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.