49. FAMA | Świnoujście, 15-25.08 2019 |

49. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 15–25 VIII 2019

VIDEO

maxresdefault8

2016 | TO FAMA! | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ
maxresdefault7

2016 | KONIEC ŚWIATA | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ
maxresdefault6

2016 | RADOM EDITION | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ
maxresdefault2

2016 | TAK BYŁO! | 46. FAMA GAZ-SYSTEM TERMINAL SZTUKI

WIĘCEJ

Aktualności

© KAJA I PIOTR DEPTA-KLEŚTA @posterandsons

ZMIANA W PROGRAMIE – BABU KRÓL I SMUTNE PIOSENKI

Informujemy, że z powodu spodziewanych opadów deszczu wydarzenie „Dancing na koniec sezonu” (Babu Król, Smutne Piosenki, Chwaty) zostaje przeniesione z placu Wolności w bezpieczne miejsce. Zmienia się również godzina wydarzenia. Spotykamy się w Hali w Basenie Północnym o godz. 21:00.

© Babu Król i Smutne Piosenki

FAMA NA NIEDZIELĘ

Dziś możecie szukać śledzi, posłuchać dobrej muzyki, obejrzeć spektakle, porozmawiać o literaturze, a na koniec zatańczyć na centralnym placu miasta. To Fama w pigułce: różnorodność totalna. Jeśli dodamy do tego fakt, że wszystkie wydarzenia są niebiletowane, to dylematów już nikt nie ma, prawda?

Niedziela to idealny dzień na spacer, a kiedy zwykła przechadzka po mieście nabiera misji detektywistycznej, zaczyna być naprawdę fajnie. Miejski Dom Kultury w Świnoujściu wraz z Famą zapraszają do udziału w grze terenowej ŚLEDŹ SZTUKA. Ukryliśmy w mieście całą ławicę śledzi. Waszym zadaniem jest je wyśledzić. Są ulokowane w różnych punktach, tzw. „Śledź Pointach”. Podpowiedzi znajdziecie na mapie: www.bit.ly/fama2019-sledz-mapa. Kiedy uda Wam się odnaleźć „Śledź Point”, zróbcie kreatywne zdjęcie z rybą. Wystarczy teraz tylko wystawić je na Instagramie, nie zapominając o dodaniu hasztagu #śledźsztuka. Dla osób, które wykonają najciekawsze zdjęcie lub pochwalą się dużą ilością odnalezionych Śledź Pointów czekają smakowite nagrody w postaci tradycyjnej bułki ze śledziem. Zabawa potrawa w niedzielę od godziny 10:00 do 20:00. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się podczas śledziowego poczęstunku przy Muszli Koncertowej w poniedziałek (19 sierpnia) o 17:00.

W przerwie gry możecie zajrzeć na dziedziniec Oflagu (ul. Piastowska 55) do Malwiny Bil i Pameli Mączyńskiej – absolwentek Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu na kierunku wzornictwo. Ich projekt FAMA FASHION to oryginalny butik i pracownia artystyczna w jednym. Większość gadżetów jest wykonana z recyklingu, a wzory zostały zrobione własnoręcznie w oparciu o identyfikację wizualną Famy. Całkowity dochód ze sprzedaży będzie przekazany na rzecz Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu. Famowy butik działa między godziną 10:00 a 14:00.

Popołudnie warto spędzić w Barze Letnim Hamaki, gdzie koncertować będzie CHWILANTROPIA. Zespół wykonuje alternatywny pop okraszony mocnym, soulowym wokalem. Całość uzupełniają przestrzennymi partiami gitary, które są nagrywane i loopowane na żywo. Początek koncertu o godzinie 15:30.

Następnie w ramach cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ zapraszamy na spotkanie autorskie z FILIPEM SPRINGEREM, a rozmawiać będziemy o świeżo wydanej (premiera w miniony piątek) książce „Dwunaste: nie myśl, że uciekniesz”. Tym razem autor nie pisze o architekturze, ale ze swoją reporterską dociekliwością bada skandynawską duszę. Springer sięga po powszechnie znane na północy „Prawo Jante” – jedenaście opresyjnych zasad, określających miejsce jednostki w społeczności. Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów. Ale gdzie jest Jante? Czy w ogóle istnieje? Na spotkanie, które poprowadzi Daniel Źródlewski, zapraszamy o godzinie 17:00 do Galerii Miejsce sztuki44.

Reporterskie zacięcie mają także aktorki łódzkiej GRUPY PO OMACKU, które na Famie pokażą spektakl satyryczny „OSOBOWY ILUSTROWANY”, będący sceniczną interpretacją artykułów z prasy codziennej wydawanej od lat 20. XX wieku do współczesności. Zespół tworzą aktorki na co dzień pracujące w łódzkim Teatrze Lalek Arlekin. Dziewczyny rozbiły bank z nagrodami podczas tegorocznej krakowskiej PAKI. Na przedstawienie zapraszamy o godzinie 18:00 do Miejskiego Domu Kultury.

Na faktach – równie absurdalnych, co szokujących – oparty będzie stand-up MICHAŁA PAWLIKA „PŁONIE STODOŁA”. Aktor będzie próbował rozliczyć się z romantycznych marzeń, spróbuje zweryfikować swoją studencką przeszłość, zgodnie z tytułem będzie także „darł łacha” z Czesława Niemena. Początek o godzinie 19:15.

Finałem famowej niedzieli będzie DANCING NA KONIEC SEZONU. Zapraszamy na plac Wolności na koncert BABU KRÓL I SMUTNE PIOSENKI. Zabrzmią utwory z płyty „Nowa fala polskiego dansingu”, wspólnego projektu zespołów. To klasyczne, ale doprawione szczyptą dekadencji, dancingowe szlagiery oraz alternatywne wersje hitów lat 70., 80. i 90. Będzie dużo radości i  trochę melancholii. Będziecie się bawić wyborowo, bo wszyscy przecież znają te teksty, a i tanecznych kroków uczyć się nie trzeba. Ot, pokolenia połączą się w tańcu i niezapomnianych melodiach. Jako support wystąpi męski zespół śpiewaczy CHWATY ze Świnoujścia.

Uwaga! Na koniec, około godz. 22:15, spotykamy się w oflagu, gdzie spontaniczny OPEN MIC.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.

© KAJA I PIOTR DEPTA-KLEŚTA @posterandsons

WYŚLEDŹ ŚLEDZIA – GRA MIEJSKA

Już jutro, w niedzielę, zapraszamy do udziału w grze terenowej „ŚLEDŹ SZTUKA” przygotowanej specjalnie na Famę przez Aleksandrę Borelowską z MDK Świnoujście. To świetna okazja do spaceru po mieście oraz wykazania się talentami detektywistycznymi i fotograficznymi. Załóżcie wygodne buty, zabierzcie psa na spacer i otwórzcie szeroko oczy, bo ukryliśmy w mieście całą ławicę śledzi. Zapraszamy do gry terenowej w której należy je wyśledzić. Oto zasady.

1. Kolorowe, mozaikowe ryby (powstałe podczas warsztatów w MDK) zostały ulokowane w mieście w różnych punktach, tzw. Śledź Pointach.

2. Podpowiedzi znajdują się na mapie. Zaznaczone są na nich strefy w której grasuje śledź, a może nawet i ławica.

3. Kiedy uda Wam się odnaleźć Śledź Point, zróbcie kreatywne zdjęcie z rybą.

4. Wystarczy teraz tylko wystawić je na Instagramie, nie zapominając o dodaniu hasztagu #śledźsztuka (inaczej zdjęcia nie będą dla nas widoczne).

Dla osób, które wykonają najciekawsze zdjęcie lub pochwalą się dużą ilością odnalezionych Śledź Pointów czekają smakowite nagrody w postaci tradycyjnej bułki ze śledziem.

GRA TERENOWA: 18 sierpnia (niedziela), 10:00-20:00, teren całego miasta.

OGŁOSZENIE WYNIKÓW, ROZDANIE NAGRÓD, ŚLEDZIOWY POCZĘSTUNEK: 19 sierpnia (poniedziałek), 17:00, obok Muszli Koncertowej.

ŚLEDŹ POINTY – MAPA: W zaznaczonych strefach kryją się mozaikowe śledzie. Pamiętajcie o opublikowaniu zdjęcia na Instagramie z hashtagiem #śledźsztuka.

Żeby zobaczyć poniższy plik w rzeczywistym rozmiarze, należy otworzyć go w nowej karcie przeglądarki.

sledzmapa

© PANILAS

MUZYKA, PLAŻA I BLOKOWISKA

Sobota na Famie to wciągająca literacka opowieść o blokowiskach oraz koncerty w klimatycznej kawiarni i na plaży. W muzycznym repertuarze przede wszystkim nowe brzmienia, nie zabraknie też melancholijnego rocka. Wśród wykonawców nowe zjawiska, ale także spektakularne powroty.  

Sobotę warto zacząć od wizyty w Oflagu (ul. Piastowska 55), by się kreatywnie ubrać. Sekcja animacji kultury zaprasza do swojego butiku i pracowni artystycznej FAMA FASHION. Będzie można nabyć tu oryginalne ubrania oraz ozdoby w większości wykonane z recyklingu. Kupując te cuda, wesprzecie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu, gdyż cały dochód trafi właśnie tam. Po południu (15:30) zapraszamy do klimatycznej kawiarni El Papa Cafe Hemingway, gdzie koncertować będzie laureat Famy Szymon Żurawski, znany bardziej jako SZYMONMÓWI. Usłyszycie najpiękniejsze piosenki o najgorszych rzeczach w stylistyce psycho pop.

Drugie już spotkanie z cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ to spotkanie z BEATĄ CHOTOMOWSKĄ, autorką głośnej książki „Betonia. Dom dla każdego”. Autorka z ciekawością i dociekliwością przygląda się w niej blokom. To opowieść o idei masowego budownictwa, świetlanych szklanych domach przemienionych to w slumsy, to w luksusowe apartamentowce, a przede wszystkim brawurowa próba ukazania bloków takich, jakie są naprawdę – małych światów, które wywarły ogromny wpływ na historię współczesnej architektury. Spotkanie poprowadzi Andrzej Pawełczyk, dyrektor MDK w Świnoujściu oraz architekt. Zapraszamy o godzinie 17:00 do galerii Miejsce sztuki44.

Sobotnia muzyczna scena Famy ulokuje się na samej plaży. Zapraszamy do najstarszej i największej bazy sportów wodnych zachodniego wybrzeża Bałtyku – Szkoły kitesurfingu KiteFort. Możecie tam dojść na dwa sposoby, za każdym razem przemierzając jedynie około 400 metrów od zejścia na plażę: wchodząc Aleją Interferie należy skierować się na wschód (w prawo, patrząc w kierunku morza) lub idąc na zachód (czyli w lewo) od wejścia przy Stawie Młyny czyli popularnym Wiatraku. W repertuarze wieczoru: LILAC, HANZ BONANZA, PANILAS.

Zaczynamy o godz. 19:00. LILAC to tercet poetów i muzyków, zespół rockowy i projekt estetyczny. Wykonują piosenki ładne i mniej ładne spod znaku indie rocka. Muzyczna przygoda zespołu rozpoczęła się na Famie w 2017 roku. O 20:15 szum fal zacznie zagłuszać HANZ BONANZA. Członkowie zespołu, regularnie odwiedzani w koszmarach przez tajemniczego Hanza, starają się przekładać na muzykę jego geniusz i prostotę. Koncertowe plażowanie zwieńczy muzyka PANILAS i jej misternie utkany, elektroniczny wehikuł (21:15).

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.

© IKSY

POCZĄTEK WEEKENDU NA FAMIE

Drugi dzień Famy to rozgrzewka przed czekającym nas artystycznym maratonem. W piątek możecie wpaść się ubrać, wziąć udział w konferencji prasowej, porozmawiać o literaturze i oczywiście posłuchać znakomitej muzyki.

Od godziny 10:00 do 14:00 zapraszamy do odwiedzenia Oflagu (ul. Piastowska 55), gdzie realizowany jest projekt FAMA FASHION, czyli pracownia artystyczna i butik. Dochód ze sprzedaży ubrań i gadżetów, w większości wykonanych z recyklingu, zostanie przeznaczony na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu.

Popołudnie spędzimy w Uzdrowisku Świnoujście S.A. (budynek „Henryk” – ul. Sienkiewicza 2), gdzie o 13:00 rozpocznie się tu otwarta dla publiczności KONFERENCJA PRASOWA. Zapraszamy do spotkania z organizatorami Famy oraz gospodarzami miasta położonego na czterdziestu czterech wyspach. Udział zapowiedzieli: Paweł Sujka – zastępca Prezydenta Świnoujścia oraz Andrzej Pawełczyk – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Po spotkaniu na tarasie „Henryka” FAMA PRASOWA, czyli koncert niespodzianka.  

Bohaterką pierwszego spotkania z cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ będzie OLGA GITKIEWICZ, autorka znakomicie przyjętej książki „Nie hańbi”, za którą zdobyła nominacje do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrody im. Teresy Torańskiej. „Nie hańbi” to reporterski rzut oka na polski rynek pracy – historycznie i dziś. Gitkieiwcz pyta: „Jak bardzo ten rynek się zmienił od czasu, kiedy chałupnicy przeszli z domowych warsztatów do fabrycznych hal? Co to znaczy nie pracować w świecie, w którym ponoć nie pracuje tylko ten, kto nie chce?” Spotkanie moderować będzie Monika Storczyk. Zapraszamy o godzinie 18:00 do galerii Miejsce sztuki44.

Drugi festiwalowy wieczór to muzyczne spotkanie w Barze Letnim Hamaki. Jako pierwszy (20:00) zaprezentuje się zespół IKSY, który improwizując i budując napięcie lubi droczyć się muzycznie. A wszystko po to, by wzruszać i cieszyć. Formalnie tworzą muzyczną mieszkankę różnorodności, utożsamiając się z crossoverem i quasi-popem.

O 21:00 na scenie pojawi się tajemnicza PANILAS, która zaprosi w podróż w gęstwinę doświadczeń w misternie utkanym, elektronicznym wehikule. W jej muzyce bit miesza się z goryczą, jak tusz do rzęs ze łzami w dyskotekowej łazience o piątej rano. Będzie trochę do tańca, a trochę do płaczu.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.

© SZMATY

DZIEŃ DOBRY ŚWINOUJŚCIE!

Dokładnie 354 dni (czyli 51 tygodni albo 30 585 600 sekund, ewentualnie 509 760 minut) czekaliśmy na kolejną Famę w Świnoujściu. Festiwal startuje w klimatycznych Hamakach koncertem artystów bardzo świnoujskich. Wystąpi zespół Szmaty, a muzykę podczas afterparty zapewnią Dj Emil One & Bolo Drumz.

Świnoujskie SZMATY grają muzykę w całości improwizowaną, występują najczęściej z wnętrza szmatławego busa, są mentalnymi kuzynami, a inspiruje ich życie. Ich granie to mocne gitarowe rzężenie, przestrzeń i odrobina elektroniki. Z warstwy tekstowej wycieka sporo przekornego humoru. Zapraszamy do Baru Letniego Hamaki (ul. Piłsudskiego, między ulicami Bogusławskiego i Sienkiewicza). Początek 20:30.

Po koncercie Hamaki rozbujają DJ EMIL ONE & BOLO DRUMZ. Pierwszy to ojciec chrzestny funkowych brzmień, szczodrze raczący muzyką spod znaku: funk, soul, rap, chill hop, house, latino, samba, rumba. Z kolei Bolo, czyli czarnoksiężnik z krainy Drumz, posiada pewien ważny atrybut – bębny, które było słychać od zarania dziejów w najdalszych krańcach świata.

A od rana (między 10:00 a 14:00) w Oflagu (ul. Piastowska 55) projekt festiwalowej sekcji animacji kultury: FAMA FASHION, czyli pracownia artystyczna i butik. Dochód ze sprzedaży ubrań i gadżetów (w większości wykonanych z recyklingu) zostanie przeznaczony na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE. Na wszystkie wydarzenia Famy wstęp wolny.

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

PROGRAM FESTIWALU FAMA 2019

Program tegorocznej Famy to około 60 wydarzeń artystycznych, specjalnych i towarzyszących, ponad 200 uczestników i kilkanaście scen festiwalowych. Aktualizowany harmonogram wydarzeń jest już dostępny na naszej stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Na wszystkie wydarzenia w programie obowiązuje wstęp wolny.

Festiwal zainaugurujemy w czwartek w Hamakach wydarzeniem ŚWINOUJŚCIE WITA FAMĘ. W programie koncert zespołu Szmaty i afterparty (Dj Emil One & Bolo Drumz). Dzień później spotkamy się w Uzdrowisku Świnoujście S.A. (budynek „Henryk”) na KONFERENCJI PRASOWEJ i koncercie niespodziance. Wieczorem znowu widzimy się w Hamakach, gdzie tym razem wystąpią uczestnicy Famy.

Festiwalową sobotę spędzimy głównie na plaży – w KiteFORT kilka koncertów. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca i wczucia się w surferski, nonszalancki klimat klubu. Osobom, które preferują mieć kontakt ze sztuką raczej w ciągu dnia niż wieczorami, polecamy odwiedzić inne zaprzyjaźnione z nami miejsca – BAR LETNI HAMAKI i kawiarnię EL PAPA CAFE HEMINGWAY – gdzie prawie codziennie, w godzinach popołudniowych będzie można posłuchać festiwalowych zespołów.

W SEKCJI MUZYCZNEJ Famy zaprezentuje się kilkanaście zespołów, od muzyki bardzo poważnej po bardzo rozrywkową. Będą to: Ars Latrans Orchestra (80’s Night), Bellcanti, Brodacze Live Act, Chwilantropia, Hanz Bonanza, Heima, Iksy, IPT Wójciński/Bańdur/Gucik (Komeda/Hłasko), Kokavice, Lilac, Panilas, Para, Prababa, Romantic Fellas, Szymonmówi, Vayio, Zimnv. Grupy te będzie można spotkać m.in. w Muszli Koncertowej, Miejskim Domu Kultury i Hali w Basenie Północnym.

Festiwalowa SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH to spektakle teatralne i taneczne, monodramy, a także performans, kabaret, stand-up i grupy improwizacji teatralnej. W programie: Teatr OdRuchu (spektakl „Linoleum), Fundacja Rezonanse Kultury (Łukasz Dąbrowski – monodram „Wienia”, reż. Aleksandra Skorupa), Teatr JaSię (spektakl „Zielonomu”), Aleksandra Grącka (performans „Paloma”), Grupa PoOmacku (spektakl „Osobowy ilustrowany”), Resort Komedii (spektakl improwizowany „Radio Resort”), Teatr Komponowany (spektakl improwizowany), Arkadiusz Jaksa Jakszewicz (stand-up „Z miłości do historii”), Michał Pawlik (stand-up „Płonie stodoła”). Na te wydarzenia zapraszamy na pl. Wolności oraz do Miejskiego Domu Kultury i Hali w Basenie Północnym.

Fama to także wydarzenia premierowe. Uczestnicy SEKCJI WOKALNEJ, pracującej pod kierunkiem Anny Serafińskiej, przygotują koncert „Sound of Fama” (najsłynniejsze piosenki estradowe i musicalowe oraz utwory gigantów piosenki europejskiej i polskiej), a uczestnicy SEKCJI FOTOGRAFICZNEJ, prowadzeni przez Tomka Sikora – projekt „Dziura w systemie”.

Ważnym cyklem w SEKCJI ANIMACJI KULTURY będzie projekt Fama Fashion, czyli pracownia artystyczna i butik. Dochód ze sprzedaży ubrań i gadżetów (w większości wykonanych z recyklingu) zostanie przeznaczony na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Świnoujściu. W tej sekcji zrealizowane zostaną również gry miejskie, animacje dla najmłodszych i wydarzenia integracyjne – to w projektach: Co ma Fama, Śledź sztuka, Z domu na podwórko, Piknik rodzinny z Famą.

Jednym z filarów Famy jest cykl spotkań z renomowanymi pisarkami i pisarzami. Gośćmi cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ będą: Filip Springer („Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”), Beata Chomątowska („Betonia”), Olga Gitkiewicz („Nie hańbi”), Joanną Kuciel-Frydryszak („Służące do wszystkiego”), Paweł Sołtys („Mikrotyki”), Marta Matyszczak („Trup w sanatorium”). Moderacja spotkań: Monika Stopczyk, Ziemowit Szczerek. W cyklu wezmę również udział uczestnicy SEKCJI LITERACKIEJ, pracując na warsztatach pod kierunkiem Ziemowita Szczerka oraz prezentując własne teksty w gazecie „Torpeda Ludu” i podczas czytania.

Waszej uwadze polecamy cykl MUZYCZNYCH WYDARZEŃ SPECJALNYCH: Dancing na koniec sezonu na pl. Wolności (Babu Król i Smutne Piosenki, support: Chwaty), Koncert dla morza w KiteFORT (João De Sousa & Fado Polaco), koncert ubiegłorocznych laureatek Nagrody Tryton dla największej osobowości artystycznej Famy (Huraban) oraz Musical improwizowany, w którym aktorzy i wokaliści związani z warszawskim Klubem Komediowym tworzą na oczach publiczności pełnowymiarowy i zawsze niepowtarzalny spektakl muzyczny.

Fama zakończy się tradycyjnie, KONCERTEM FINAŁOWYM w świnoujskim Amfiteatrze im. Marka Grechuty. Widowisko wyreżyseruje Paweł Niczewski.

49. Festiwal Fama odbywa się w dniach 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

14 © Wojciech Zagaj

ŻEGNAMY WOJTKA ZAGAJA

Wojtek Zagaj odszedł od nas 30 lipca. Miał 29 lat. Pracował w Radiu Szczecin jako reporter i wydawca. Od 2018 roku był także rzecznikiem prasowym Festiwalu Fama. Wspierał nas swoim profesjonalizmem, wiedzą, spokojem i pozytywnym podejściem do wszystkich festiwalowych zawirowań. Dziękujemy Ci Wojtku, że mogliśmy Cię poznać.

© JOÃO DE SOUSA

49. FAMA ODSŁANIA PIERWSZE KARTY

Do rozpoczęcia 49. Famy pozostał niecały miesiąc. Zanim spotkamy się w Świnoujściu warto zapoznać się z tym co będzie się działo. Szczegóły są jeszcze dopinane, ale możemy już ujawnić harmonogram WYDARZEŃ SPECJALNYCH, czyli tych pozakonkursowych.

Ich początek będzie stał pod znakiem spotkań autorskich w Galerii Miejsce sztuki44. W ramach cyklu MIEJSCA LITERATURY. TAK ŻYJĘ w piątek 16 sierpnia będzie tam można posłuchać opowieści OLGI GITKIEWICZ. Za swoją debiutancką książkę pod tytułem „Nie hańbi” otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2018 oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017. Reportaż jest próbą zobrazowania tego, jak przed laty wyglądał polski rynek pracy i jak wygląda dziś. W sobotę 17 sierpnia kolejne spotkanie – tym razem z BEATĄ CHOMĄTOWSKĄ. Pisarka w 2019 roku za książkę „Betonia” dostała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej. Stara się w niej prześwietlić temat bloków i masowego budownictwa.

W tym samym miejscu, w niedzielę 18 sierpnia, odbędzie się spotkanie autorskie z FILIPEM SPRINGEREM. Ten reportażysta i fotoreporter będzie promował swoją najnowszą książkę „Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”. Skupia się w niej na skandynawskim miasteczku o nazwie Jante i wywodzących się z niego jedenastu opresyjnych zasadach, określających miejsce jednostki w społeczności. Tego samego dnia na Placu Wolności koncert pod hasłem DANCING NA KONIEC SEZONU da projekt BABU KRÓL I SMUTNE PIOSENKI. Powstał on z połączenia sił członków zespołu Pogodno – Jacka Budynia Szymkiewicza i Piotra Bajzla Piaseckiego – oraz poznańskiego składu Smutne Piosenki. Na koncie mają wspólna płytę pod tytułem „Nowa Fala Polskiego Dancingu vol. 1 & 2”. Znalazły się na niej zarówno covery jak i istne dansingowe szlagiery.
 
W poniedziałek 19 sierpnia w Galerii Miejsce sztuki44 będzie się można spotkać z JOANNĄ KUCIEL-FRYDRYSZAK. Jej książka pod tytułem „Służące do wszystkiego”, która traktuje kobietach z najniższego szczebla hierarchii służby domowej, uzyskała nominację do Nagrody Historycznej Polityki 2019 w dziale prac popularnonaukowych i publicystycznych. Następną osobą, którą Świnoujście „ugości” podczas spotkania autorskiego jest MARTA MATYSZCZAK. To we wtorek 20 sierpnia. Akcja jej książki „Trup w sanatorium”, którą przyjedzie promować, dzieje się właśnie w mieście położonym na 44 wyspach.

Po tym jak w świnoujskim sanatorium ginie kobieta sprawę trzeba rozwiązać, ale okazuje się, że sięga ona odległych lat. Kolejnym punktem tego dnia będzie KONCERT DLA MORZA. Tuż obok niego, bo w KiteFORCIE zagra portugalski muzyk JOÃO DE SOUSA & FADO POLACO. Oprócz owego fado należy się spodziewać nuty bossanovy z mocnym klimatem rodem z Półwyspu Iberyjskiego.

Kolejną osobą, która spotka się ze swoimi fanami w Galerii Miejsce sztuki44 będzie PAWEŁ SOŁTYS, czyli popularny Pablopavo. W środę 21 sierpnia będzie można posłuchać, co ma do powiedzenia o swojej książce „Mikrotyki”. Ten zbiór opowiadań spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem. Sołtys otrzymał za niego m.in. Nagrodę Literacką Gdynia 2018. Była też nominacja do Nagrody Nike i Paszportu Polityki.

W czwartek 22 sierpnia w Miejskim Domu Kultury odbędzie się MUSICAL IMPROWIZOWANY –  improwizatorzy, aktorzy i wokaliści związani z warszawskim Klubem Komediowym, zainspirowani musicalami improwizowanymi w USA, pokonują racjonalne myślenie, by na oczach publiczności stworzyć pełnowymiarowy i zawsze niepowtarzalny spektakl muzyczny. Ostatnim z zaplanowanych wydarzeń specjalnych jest koncert zespołu HURABAN, czyli ubiegłorocznego zdobywcy Nagrody Tryton. Zespół prezentuje szeroko pojętą muzykę świata pomieszaną z folkiem w swoim autorskim wydaniu. Wystąpią w piątek 23 sierpnia w Hali w Basenie Północnym.

Program Festiwalu obejmuje około 70 wydarzeń. To m.in. spotkania autorskie, koncerty i spektakle. Do Świnoujścia przyjedzie około 250 młodych twórców, którzy będą szlifować swój artystyczny warsztat.

Termin Famy to 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© Festiwal Fama, fot. Marta Smerecka

FAMA 2019 – WYNIKI NABORU I WYDARZENIA SPECJALNE

Dziękujemy wszystkim, którzy aplikowali na tegoroczną Famę. Poniżej prezentujemy pełną listę zakwalifikowanych osób i grup oraz informację o wydarzeniach specjalnych (pozakonkursowych).

WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Termin pobytu oraz szczegóły dotyczące autorskich prezentacji – będziemy ustalać w najbliższym czasie, kontaktując się indywidualnie (telefonicznie i mailowo) z każdym uczestnikiem i uczestniczką. Prosimy czekać na kontakt z naszej strony.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z Regulaminem Festiwalu (www.fama.org.pl/zglos-sie-pl-2019):

• Wszyscy zakwalifikowani uczestnicy biorą udział w postępowaniu konkursowym i są oceniani przez Jury obecne przez cały okres trwania Famy. Całkowita pula nagród finansowych wyniesie minimum 25 000 zł brutto (punkt III.1).

• Zapewniamy zakwaterowanie oraz obiad w czasie pobytu uczestnika na Festiwalu. Nie przewidujemy zwrotu kosztów podróży i transportu (punkt IV.1).

• Uczestników obowiązuje opłata akredytacyjna w wysokości 30 zł od osoby za dzień pobytu na Festiwalu (punkt IV.2).***

Opłata akredytacyjna zostanie przeznaczona na pokrycie połowy kosztów utrzymania uczestników Famy w zakresie: zakwaterowanie, 1 posiłek. Wprowadzenie opłaty akredytacyjnej jest wynikiem braku dotacji z programu Edukacja kulturalna MKiDN.

Ponadto z przyczyn finansowych podjęliśmy decyzję o nierealizowaniu w tym roku sekcji: dziennikarskiej i filmowej. Sekcja sztuk wizualnych natomiast zostanie zrealizowana w ograniczonym zakresie.

*** Odnośnie SEKCJI PRODUCENCKIEJ – nadal szukamy osób zainteresowanych tym tematem (więcej informacji tutaj: www.fama.org.pl/artists/sekcja-producencka). Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres: fama.festiwal@gmail.com. Jednocześnie informujemy, że w związku ze specyfiką merytoryczną sekcji producenckiej jej uczestnicy zostaną zwolnieni z opłaty akredytacyjnej.

LISTA UCZESTNIKÓW FESTIWALU FAMA 2019

SEKCJA MUZYCZNA
[program własny]
ARS LATRANS Orchestra
Bellcanti
Brodacze Live Act
Chwilantropia
Greg Strangler
Hanz Bonanza
Heima
IKSY
IPT Wójciński/Bańdur/Gucik
Kokavice
Lilac
Michalska & Jarzmik Quintet
Need More Clouds
PANILAS
PARA
PRABABA
Romantic Fellas
Rusty Pine
szymonmówi
Trzymaj Szpan Kolektyw
VAYIO
ZIMNV

SEKCJA WOKALNA
[projekt festiwalowy, premiera]
Klaudia Borczyk
Magdalena Chmielecka (z grupy Belcanti)
Sebastian Dudzik
Kaja Kurczuk
Andrzej Ługin (z grupy Laudans)
Maria Malinowska (z grupy Belcanti)
Judyta Pisarczyk
Żaneta Plotnik (z grupy Zakuka)
Nicole Sarna
Karolina Sołomin (z grupy Belcanti)
Magdalena Stefanowska
Paweł Swiernalis
Ksenia Śliwa
Paulina Wróblewska (z grupy Moja Alabama)

SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH – TEATR, PERFORMANS, KABARET, IMPRO, STAND-UP
[projekty autorskie]
Aleksandra Grącka – „Paloma”
Arkadiusz Jaksa Jakszewicz – „Z miłości do historii”
Fundacja Rezonanse Kultury – „Wienia”
Grupa Po OmacKu – „Osobowy Ilustrowany”
Michał Pawlik – „Płonie stodoła”
Resort Komedii – „Radio Resort”
Teatr JaSię – „Zielonomu”
Teatr Komponowany
Teatr OdRuchu – „Linoleum”
Teatr Polski w Poznaniu i Szkoła Łejery – „Mała Premiera Hamlet”

SEKCJA LITERACKA
[warsztaty literackie]
Sebastian Bednarski
Łukasz Cieślak
Agnieszka Horodyska
Katarzyna Jüngst
Julia Nowak
Kacper Płusa
Marta Wojtyra
Karolina Wyrwicz
Stanisław Zarychta

SEKCJA SZTUK WIZUALNYCH – FOTOGRAFIA KREACYJNA
[projekt festiwalowy, wernisaż]
Martyna Beskiewicz
Paweł Kasprzak
Magdalena Klyta
Piotr Książek
Hanna Rozpara
Katarzyna Stryczyńska
Agata Sztyber
Marcelina Żaba
Adam Żądło

SEKCJA SZTUK WIZUALNYCH – SCENOGRAFIA
[projekty festiwalowe]
Ferwor

SEKCJA SZTUK WIZUALNYCH – INTERMEDIA
[projekt autorski]
Światłoczuli

SEKCJA ANIMACJI KULTURY
[projekty autorskie]
Fama Fashion
Studio Lepiej

SEKCJA PRODUCENCKA
[projekty festiwalowe]
Małgorzata Jarocka
Urszula Jurkiewicz

WYDARZENIA SPECJALNE

Podczas 49. Famy zaplanowaliśmy cykl wydarzeń towarzyszących, których realizacja jest możliwa dzięki dotacjom celowym z Narodowego Centrum Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Więcej szczegółów podamy wkrótce, jednak już dziś mamy przyjemność poinformować, że gośćmi specjalnymi tegorocznej Famy będą:

• Program muzyczny: Babu Król i Smutne Piosenki, João de Sousa & Fado Polaco, Musical Improwizowany, Huraban.

• Program literacki: Olga Gitkiewicz, Beata Chomątowska, Filip Springer, Joanna Kuciel-Frydryszak, Paweł Sołtys (moderacja spotkań: Monika Stopczyk, Ziemowit Szczerek).

Termin Famy to 15-25 sierpnia 2019. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz naszego profilu na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.