48. FAMA | Świnoujście, 16-26 VIII 2018 |

48. FESTIWAL FAMA
Świnoujście, 16–26 VIII 2018

VIDEO

maxresdefault8

To Fama!

WIĘCEJ
maxresdefault7

Koniec świata

WIĘCEJ
maxresdefault6

Radom Edition

WIĘCEJ
maxresdefault2

Tak było!

WIĘCEJ

Aktualności

© Festiwal Fama

ŻEGNAMY PROF. WOJCIECHA MÜLLERA

15 sierpnia, po długiej chorobie, zmarł prof. Wojciech Müller, artysta, pedagog i wychowawca, były rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wojciech Müller z Famą związany był od początku lat 70., kiedy przyjechał do Świnoujścia jako uczestnik Festiwalu z grupą plastyczną „Od Nowa”, której był współzałożycielem. Od tego momentu stale obecny w życiu Famy jako uczestnik, pedagog, a następnie jako juror, przewodniczący Rady Artystycznej oraz Rady Fundacji Alma Art. Laureat Złotej Odznaki Famy.

W naszej pamięci Wojtek na zawsze pozostanie jako niezawodny przyjaciel, skuteczny organizator, zawsze gotowy do działania, na przestrzeni lat niejednokrotnie wspierający Festiwal w trudnych momentach.

Wojtek należał do elitarnego grona pedagogów, którzy młodzież kształtowali, a nie jedynie kształcili. Był autorytetem dla pokoleń artystów. Zawsze zaangażowany i bardzo oddany swoim podopiecznym. Był człowiekiem niezwykle twórczym i otwartym. Posiadał niezwykłą umiejętność tłumaczenia trudnych spraw i służenia dobrą radą w potrzebie. Dla organizatorów Famy był opoką i punktem odniesienia w okresach kiedy Festiwal przechodził organizacyjne zawirowania. Traktowaliśmy jego przyjaźń jako wielki przywilej.

Odeszła wspaniała osoba, a straty jaką w związku z tym poniosła społeczność festiwalowa i środowiska artystyczne, nie są w stanie oddać żadne słowa.

Prof. Wojciech Müller

© Festiwal Fama, fot. Katarzyna Rainka

DOBRY POCZĄTEK FAMY

W Świnoujściu rozpoczyna się 48. Festiwal Fama. Przez 10 dni w różnych punktach miasta odbędzie się 70 wydarzeń – m.in. koncertów, spektakli, spotkań autorskich.

Pierwszego dnia imprezę zainaugurują dwa koncerty z cyklu ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE. W ramach niego to mieszkańcy miasta leżącego na 44 wyspach sami składają propozycję miejsc, gdzie mogliby wystąpić artyści. I tak o godz. 19:00 w Admirale I Uzdrowiska Świnoujście swój show rozpocznie trio fortepianowe WÓJCIŃSKI/BAŃDUR/GUCIK. Tworzący skład muzycy spotkali się po raz pierwszy właśnie na Famie – dokładnie w 2015 roku. W swojej twórczości łączą takie gatunki jak muzyka klasyczna, jazz i muzyka współczesna.

Po nich pałeczka przejdzie w ręce formacji IKSY. Grająca alternatywny pop grupa, zaprezentuje się w Barze Letnim Hamaki. Ich koncert będzie oficjalnym biforem przed resztą famowych wydarzeń. Początek o godz. 20:30.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© Festiwal Fama

FAMA TUŻ ZA ROGIEM

Młodzi artyści zjadą do Świnoujścia. Już w najbliższy czwartek (16 sierpnia) ruszy tam 48. Festiwal Fama. Na kilkunastu scenach odbędzie się 70 wydarzeń artystycznych, towarzyszących i specjalnych.

Podczas trwania imprezy studenci i absolwenci szkół oraz wydziałów artystycznych, a także twórcy sceny niezależnej, będą szlifować swój warsztat w poszczególnych sekcjach oraz prezentować autorskie projekty. „Fama przyciąga do Świnoujścia młodością i jakością. Bardzo starannie wyselekcjonowani artyści pokażą to, co najciekawszego wydarzyło się na polskich scenach w ciągu ostatniego roku” – mówi Bogusław Bojczuk, prezes zarządu Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma Art, które jest organizatorem Famy.

Jednym z elementów festiwalu są spotkania z renomowanymi pisarkami i pisarzami. To w ramach cyklu „Miejsca literatury. Złe miejsce.” Do Świnoujścia przyjadą Aleksandra Boćkowska, Jarosław Kamiński, Cezary Łazarewicz, Ziemowit Szczerek, Monika Sznajderman i Ewa Winnicka. W programie są też spektakle teatralne, m.in. „Pan Tadeusz’18” autorstwa studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej oraz „Deklaracja 6888” Teatru OdRuchu. Odbędzie się szereg koncertów w tym dwa premierowe: „Rzuć to wszystko co złe” oraz projekt „Grześ Wyżykowski i Undecymet”. Poza tym na Famie wystąpią m.in.: 15 cm above the ground, EABS, Przybył, Odpoczno oraz Łukasz z Bałut.  

Festiwal zakończy koncert finałowy „Hej, czy nie wiecie” (reż. Paweł Niczewski). „Będzie on odpowiedzią młodych artystów na to, co się dzisiaj dzieje. To także szansa na dowiedzenie się, co myślą o współczesnym świecie i jak widzą przyszłość” – dodaje Bojczuk.

Festiwal otworzą dwa koncerty z cyklu „Zaproś famę do siebie”, czyli wydarzeń w miejscach nietypowych. W czwartek przed publicznością zaprezentują się zespoły Wójciński/Bańdur/Gucik oraz IKSY.

48. Festiwal Fama odbywa się w terminie 16-26 sierpnia 2018. Aktualizowany harmonogram jest dostępny na stronie internetowej, w zakładce PROGRAM. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Zachęcamy do śledzenia naszych profili na FACEBOOKU i INSTAGRAMIE.

© Festiwal Fama, fot. Ewelina Soból

PROGRAM FESTIWALU FAMA 2018

48. Fama zbliża się wielkimi krokami. W tym roku odbędzie się w terminie 16-26 sierpnia. Program Festiwalu to 70 wydarzeń artystycznych, towarzyszących i specjalnych, 200 uczestników i kilkanaście scen.

Aktualizowany harmonogram wydarzeń jest już dostępny na naszej stronie internetowej, w zakładce PROGRAM.

Famę otworzą koncerty spod szyldu ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE. W cyklu to mieszkańcy Świnoujścia przesyłają propozycje miejsc, w których realizowane są festiwalowe wydarzenia. W tym roku Fama zawita do: Uzdrowiska Świnoujście S.A. (Admirał I), El Papa – Cafe Hemingway, Baru Letniego Hamaki, KiteFORT, Beach Bar Pauza, a także do filii MDK w dzielnicy Przytór i na Osiedle Warszów. Oprócz tego oczywiście działać będą nasze tradycyjne sceny: Amfiteatr, Miejski Dom Kultury, Muszla Koncertowa, Galeria Miejsce sztuki44, Hala w Basenie Północnym.

Ważnym cyklem z dziedziny animacji kultury będzie projekt FAMA FASHION, czyli pracownia artystyczna i butik. Dochód ze sprzedaży ubrań i gadżetów (w większości wykonanych z recyklingu) zostanie przeznaczony na wybrany cel charytatywny związany ze Świnoujściem.

Jednym z filarów Famy jest cykl spotkań z renomowanymi pisarkami i pisarzami. Gośćmi cyklu MIEJSCA LITERATURY będą: ALEKSANDRA BOĆKOWSKA („Księżyc z Peweksu. O luksusie w PRL”), JAROSŁAW KAMIŃSKI („Tylko Lola”), CEZARY ŁAZAREWICZ („Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”), ZIEMOWIT SZCZEREK („Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową”, „Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion”), MONIKA SZNAJDERMAN („Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”), EWA WINNICKA („Był sobie chłopczyk”).

W programie znalazł się również szereg wydarzeń z dziedziny SZTUK SCENICZNYCH: PAN TADEUSZ’18 (spektakl studentów bydgoskiej Akademii Muzycznej, łączący różne stylistyki, klasykę, jazz czy hip-hop), DEKLARACJA 6888 Teatru OdRuchu (próba zmierzenia się ze słowem „wojna” poprzez kolaż losów różnych bohaterów), monodramy Z INNEJ GLINY Katarzyny Dominiak (o francuskiej rzeźbiarce Camille Claudel), WANDA WASILEWSKA Kamili Banasiak (próba odpowiedzi na pytanie, kim tak naprawdę była tytułowa bohaterka), KAMICA’79 Marty Grygier (osobisty spektakl podejmujący tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety).

Warto odwiedzić festiwalowe sceny także, by zobaczyć wydarzenia komediowe. Swoje stand-upy pokażą m.in. dziewczyny z warszawskiego Resortu Komedii. Agnieszka Matan wystąpi z HALO TAXI – BILANS TRZYDZIESTOLATKI, a Marta Iwaszkiewicz zaprezentuje one woman show JAK ROZWIJAĆ EGOCENTRYZM. Swój program KARALUCH szlifować będzie Kuba Weltrowski. Na Famie będzie również stand-uperka Paulina Potocka (WSZYSTKO MOŻNA, NIC SIĘ NIE CHCE), laureatka II miejsca Przeglądu Kabaretów PAKA 2018. Ofertę komediową dopełnią teatry improwizacji: wrocławska IRGA oraz warszawskie SPEKTAKL W CIEMNOŚCI.

Naturalnym nawiązaniem do poprzedniej edycji jest to, że artyści, którzy zdobyli wówczas główne nagrody, wracają do Świnoujścia. Publiczność będzie mogła posłuchać koncertów ŁUKASZA Z BAŁUT (Nagroda im. Maksa Szoca oraz Nagroda im. Mariana Redwana) i PRZYBYŁA (Nagroda Tryton dla największej osobowości artystycznej). W programie konkursowym SEKCJI MUZYCZNEJ zaprezentuje się blisko 20 projektów (zespołów i solistów) wszystkich gatunków: DZIWY, FMXĐ, FOX IN THE BOX, HEY HATO, HURABAN, IKSY, INA WEST, KIRSZENBAUM, KOŚCIELNA-WYPYCH-IBADULLAYEV, MOUNTAIN LAKES, OCZYBASZKI, PARA, POLA CHOBOT & ADAM BARAN, TRUCHŁO WOLANDA, UGLA, UŁANI KAPITALIZMU, VIKTORIA IVANENKO, WATA, WÓJCIŃSKI-BAŃDUR-GUCIK.

Fama nie mogłaby się obyć bez wydarzeń premierowych. Takowymi będą dwa koncerty konkursowe: GRZEŚ WYŻYKOWSKI I UNDECYMET (kier. muz. Grzegorz Duszak) oraz projekt sekcji wokalnej  RZUĆ TO WSZYSTKO CO ZŁE (kier. muz. Anna Serafińska, Marek Pędziwiatr). Pierwszy to eksperymentalna mieszanka muzyki tradycyjnej i współczesnej. Podstawowym materiałem są polskie pieśni ludowe, które przetworzone za pomocą technik ekspresjonistycznych, impresjonistycznych lub jazzowych nabierają nowego kolorytu. Drugie wydarzenie zaprezentuje polski repertuar rozrywkowy ostatnich dziesięcioleci: piosenki z dorobku takich wykonawców, jak: Wodecki, Zaucha, Jurksztowicz, Prońko, Łobaszewska.

W tym roku także rewelacyjne koncerty specjalne: 15 CM ABOVE THE GROUND (zespół wykonujący autorską muzykę akustyczną, łączącą elementy wielu gatunków, inspirująca się amerykańskim folkiem), ODPOCZNO (muzycy starając się zachować jak najbardziej surowe i oryginalne brzmienie, a zarazem dotrzeć do własnych muzycznych korzeni, łączą współczesną improwizację z żywiołowością wiejskiego grania), ELECTRO ACOUSTIC BEAT SESSIONS (zespół pochodzącego ze Świnoujścia Marka Pędziwiatra, utwory Krzysztofa Komedy w nowatorskiej interpretacji, czerpiącej z wpływów funku, hip-hopu i elektroniki).

W programie również wernisaż fotograficzny NIE-POCZTÓWKA (kurator: Tomek Sikora), video art INSIDEFAMA (wszystko co można na Famie podpatrzeć i wypatrzeć) oraz FAMA NADAJE (codzienny program telewizyjny dostępny w internetowych kanałach festiwalu). SEKCJA LITERACKA I DZIENNIKARSKA, pracując podczas warsztatów nad własnymi tekstami przygotują naszą gazetę FAMIASTO.

Zwieńczeniem wielu dni wytężonej pracy w poszczególnych sekcjach będzie KONCERT FINAŁOWY „HEJ, CZY NIE WIECIE” w świnoujskim amfiteatrze połączony z wręczeniem nagród. Tradycyjnie jest to zawsze okazja to doświadczenia pełnego spektrum poszczególnych sztuk i tego, co udało się wypracować podczas Famy. To, co rozegra się na koniec Festiwalu wyreżyseruje Paweł Niczewski, aktor i reżyser związany ze szczecińskim scenami.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze. Aktualizowany program znajduje się na stronie internetowej.

© Festiwal Fama

FAMA 2018 – WYNIKI NABORU

Jako organizatorzy tegorocznej Famy zostaliśmy zmuszeni do bardzo trudnych decyzji. Z jednej strony – konieczność skrócenia Festiwalu i zmniejszenia liczby miejsc kwaterunkowych (szerzej na temat można przeczytać TUTAJ). Z drugiej – szalenie wysoki poziom zgłoszeń w każdej (!) kategorii. Przede wszystkim dziękujemy więc wszystkim osobom i grupom, które aplikowały na tegoroczną Famę. Jesteście najlepsi i najwspanialsi!

Poniżej prezentujemy listę zakwalifikowanych uczestników. Z wyjątkiem osób, które zgłosiły się do festiwalowej orkiestry – z uwagi na zmiany założeń programowych (informacja na ten temat pod linkiem powyżej) z osobami zapraszanymi do orkiestry będziemy kontaktować się indywidualnie w najbliższych dniach.

SEKCJA ANIMACJI KULTURY
Fama Fashion – projekt/grupa

SEKCJA FILMOWA
Clippingmask – projekt/grupa
Stanisław Zarychta i Łukasz z Bałut – projekt „Fama nadaje”

SEKCJA FOTOGRAFICZNA – FOTOGRAFIA REPORTAŻOWA
Marta Smerecka

SEKCJA FOTOGRAFICZNA – FOTOGRAFIA KREACYJNA
Artur Kucharczak
Ewelina Soból
Joanna Czarnota-Mielcarek
Julia Nowak
Kaja Kurczuk
Martyna Beskiewicz
Paweł Kasprzak
Piotr Książek

SEKCJA LITERACKA I DZIENNIKARSKA
Agnieszka Horodyska – literacka
Jan Kanty Zienko – literacka
Joanna Strojna – literacka
Łukasz z Bałut (Łukasz Cieślak) – literacka
Agnieszka Budnik – literacka i dziennikarska
Dawid Panic – literacka i dziennikarska
Nina Paśniewska – literacka i dziennikarska
Piotr Marzec – literacka i dziennikarska
Joanna Hała – dziennikarska
Julia Nowak – dziennikarska
Mateusz Purcel – dziennikarska
Witold Regulski – dziennikarska

SEKCJA MUZYCZNA
Atomic Gypsy
Dziwy
FMxĐ
Fox in the Box
Grześ Wyżykowski i Undecymet – projekt premierowy
Hey Hato
HuRaban
IKSY
Ina West
Kirszenbaum
Kościelna/Wypych/Ibadullayev
Mountain Lakes
Oczybaszki
PARA
Pola Chobot & Adam Baran
The October Leaves
Truchło Wolanda
ugla
Ułani Kapitalizmu
Viktoria Ivanenko
WATA
Wójciński/Bańdur/Gucik

Ponadto w programie wydarzeń specjalnych wystąpi zespół PRZYBYŁ – Laureaci Nagrody Tryton dla największej osobowości artystycznej Fama 2017.

SEKCJA PRODUCENCKA
Aleksandra Leszczyńska-Gajda
Maja Szyma
Małgorzata Legięcka
Patrycja Wróbel
Urszula Jurkiewicz

SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH – IMPRO
1000 den
irga
Spektakl w ciemności

SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH – STAND-UP, ONE MAN/WOMAN SHOW
Agnieszka Matan
Kuba Weltrowski
Marta Iwaszkiewicz
Paulina Potocka

SEKCJA SZTUK SCENICZNYCH – TEATR, TANIEC
Teatr OdRuchu – spektakl „Deklaracja 6888”
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy – spektakl „Pan Tadeusz’18”
Kamila Banasiak – monodram „Wanda Wasilewska” (reż. A. Skorupa)
Katarzyna Dominiak – monodram „Z innej gliny” (MDK Świnoujście)
Marta Grygier – monodram „Kamica79” (reż. A. Grabowski)

SEKCJA WOKALNA
Aleksandra Jabłońska
Daria Pol
Eva Aksamit Bobrowska
Filip Mizia
Magdalena Sowul
Nikola Lipska
Patrycja Michalska
Patrycja Migdał
Patrycja Woźniak
Viktoria Ivanenko
Weronika Krystek
Wiktoria Kwiatkowska

Termin pobytu, zasady udziału w Festiwalu oraz szczegóły dotyczące autorskich prezentacji – będziemy ustalać w najbliższym czasie, kontaktując się indywidualnie (telefonicznie i mailowo) z każdym uczestnikiem i uczestniczką.

Termin 48. Famy to 16-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama, projekt - Kaja i Piotr Depta-Kleśt

ZMIANY W ZAKRESIE PROGRAMOWYM 48. FESTIWALU FAMA

Tegoroczna Fama będzie nieco krótsza i potrwa od 16 do 26 sierpnia.  

Jest to spowodowane nieuzyskaniem dotacji z programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nazwie „Edukacja kulturalna”. Przez 14 lat był on kluczowym elementem finansowania Festiwalu w zakresie kształcenia młodych artystów. Fama uzyskała w tym roku natomiast dotację MKiDN z programu „Muzyka”.  

Zmniejszony budżet Festiwalu zmusił nas do ograniczenia zakresu programowego Famy oraz zrezygnowania z realizacji sekcji: sztuk wizualnych i scenograficznej oraz ograniczenia liczby miejsc w pozostałych sekcjach.

Podczas Festiwalu nie odbędzie się prawykonanie utworu Jerzego Rogiewicza na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz instrumenty perkusyjne i elektroniczne: „Wynika to z mojego udziału w kilku innych projektach, rozpoczętych wcześniej, których realizacja przesunęła się w czasie, na co nie miałem wpływu” – mówi Rogiewicz.

Zamiast powyższego koncertu zrealizowany zostanie projekt premierowy „Grześ Wyżykowski i Undecymet” pod kierunkiem Grzegorza Duszaka. To eksperymentalna mieszanka muzyki tradycyjnej z muzyką współczesną. Podstawowym materiałem są polskie pieśni ludowe, które przetworzone za pomocą technik ekspresjonistycznych, impresjonistycznych lub jazzowych nabierają nowego kolorytu.

Grzegorz Duszak – kompozytor, aranżer, wokalista, gitarzysta (męski kwartet a cappella Nieczuli Gentlemani, jazzowy zespół Grzeczni Chłopcy, septet a cappella GooseBumps), jego najnowszy projekt „Grześ Wyżykowski i Undecymet” łączy myśl jazzową, awangardową i tradycyjną. Podstawowym materiałem są polskie pieśni ludowe i melodie nimi inspirowane.

Do realizacji planowanego projektu zamierzamy zaprosić wybrane osoby, które przesłały zgłoszenia w naborze do orkiestry festiwalowej.

W 48. Festiwalu Fama wezmą udział osoby i grupy, które przesłały swoje zgłoszenia do następujących sekcji: muzycznej (w tym: orkiestra), wokalnej, sztuk scenicznych (teatr, taniec, impro, stand-up), literackiej, dziennikarskiej, fotograficznej, filmowej, animacji kultury, producenckiej.

W następujących sekcjach odbędą się ponadto warsztaty i realizowane będą projekty premierowe i specjalne: muzyczna – orkiestra, wokalna, literacka, dziennikarska, fotograficzna, producencka.

Wyniki naboru zostaną opublikowane dziś, 6 lipca, do godziny 23:59. Wyjątkiem jest orkiestra festiwalowa – z uwagi na zmiany założeń programowych z osobami zapraszanymi do orkiestry będziemy kontaktować się indywidualnie.

Podczas imprezy planowanych jest łącznie przynajmniej kilkadziesiąt wydarzeń, w tym także specjalnych. Zwieńczeniem Festiwalu będzie koncert finałowy na scenie świnoujskiego Amfiteatru im. Marka Grechuty połączony z ogłoszeniem werdyktu i wręczeniem nagród.

© Festiwal Fama

WYNIKI NABORU – KOMUNIKAT ORGANIZATORA

Dziękując za wszystkie nadesłane zgłoszenia, prosimy jednocześnie o jeszcze chwilę cierpliwości. Wyniki w poszczególnych sekcjach wraz z ostatecznym terminem tegorocznej Famy i jej zakresem programowym opublikujemy do 6 lipca włącznie (23:59). Za opóźnienie przepraszamy!

© Festiwal Fama, fot. Piotr Morytko

ZAPROŚ FAMĘ DO SIEBIE – NABÓR ZGŁOSZEŃ

„Zaproś Famę do siebie!” to cykl realizowany w ramach festiwalowej sekcji animacji kultury. Chcemy, aby Fama zagościła w wielu miejscach Świnoujścia, dlatego już dziś zachęcamy mieszkańców do wspólnego tworzenia Festiwalu.

Na Famie prezentują się artyści wszystkich dziedzin sztuki. Można ich spotkań w Muszli Koncertowej, Miejskim Domu Kultury czy Amfiteatrze. Fama może jednak opuścić scenę i eksplorować przestrzeń miasta. Po raz kolejny mieszkańcy Świnoujścia mogą zaprosić Famę do siebie – na swoje podwórko, do prowadzonej kawiarni, czy nawet – do swojego sklepu lub prywatnego mieszkania. Minione edycje akcji realizowanej pod tym hasłem (2015-2017) spotkały się z dużym zainteresowaniem i przychylnością mieszkańców, którzy aktywnie włączyli się w jego realizację.

Zachęcamy do przesyłania maili z propozycjami miejsc realizacji – fama.festiwal@gmail.com. W mailu należy opisać krótko specyfikę miejsca. Prosimy pamiętać o podaniu numeru telefonu! Na zgłoszenia do projektu czekamy do 30 czerwca. W przypadku dużej liczby zgłoszeń wybierzemy te, w których Fama zagości podczas tegorocznej edycji.

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama, fot. Piotr Morytko

NABÓR SPECJALNY DO FESTIWALOWEJ ORKIESTRY

Ogłaszamy NABÓR DO FESTIWALOWEJ ORKIESTRY SMYCZKOWEJ. Do 24 czerwca czekamy na zgłoszenia studentów i absolwentów uczelni muzycznych. Zakwalifikowani uczestnicy stworzą orkiestrę w składzie: 1. skrzypce (5-7 os.), 2. skrzypce (4-5 os.), altówka (3-4 os.), wiolonczela (2-3 os.), kontrabas (1-2 os.).

Orkiestra weźmie udział w warsztacie, którego celem będzie przygotowanie PRAWYKONANIA napisanego specjalnie dla Famy utworu Jerzego Rogiewicza na orkiestrę smyczkową, klarnet oraz instrumenty perkusyjne i elektroniczne (tytuł roboczy „Saturn i melancholia”). Utwór składa się z części zróżnicowanych pod względem swobody realizacji: od fragmentów zapisanych w sposób ścisły po elementy improwizowane swobodnie.

WARUNKI UDZIAŁU

1. Nabór adresowany jest do studentów i absolwentów uczelni muzycznych.
2. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o wypełnienie formularza i przesłanie go na adres  fama.festiwal@gmail.com. Pobierz: 2018 PL Formularz Zgloszeniowy FAMA ORKIESTRA.
3. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 24 czerwca 2018 (23:59).
4. Projekt będzie realizowany w Świnoujściu, podczas 48. Festiwalu Fama, w terminie 16-23 sierpnia. Warunkiem udziału jest dostępność w wymienionym terminie.
5. Zakwalifikowanym osobom zapewniamy zakwaterowanie i obiad podczas pobytu. Udział w warsztatach jest bezpłatny.
6. Projekt jest realizowany w ramach programu konkursowego Famy.
7. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie zamknięta i opublikowana do 30.06.2018.
8. Pytania prosimy kierować na adres: fama.festiwal@gmail.com.

O PROJEKCIE

JERZY ROGIEWICZ – kompozytor i perkusista – uczeń K. Pendereckiego, zadebiutował na Famie 2006 z triem jazzowym Levity, zdobywając wówczas główną nagrodę. Od tego czasu współtworzy polską scenę muzyki improwizowanej, poważnej i jazzowej. Znany jest m.in. z projektów „Profesjonalizm” „Polonezy”, „Ragtime”. Kompozytor pełnić będzie rolę dyrygenta oraz wykonawcy partii solowej, grając na instrumentach perkusyjnych i elektronicznych.

Partię solową klarnetu wykona PAWEŁ SZAMBURSKI – związany z warszawską sceną muzyki improwizowanej. Współzałożyciel wydawnictwa Lado ABC. Współtwórca takich zespołów jak: SzaZa, Horny Trees, Meritum, Tupika, Cukunft, Ircha. W pracy muzycznej najczęściej wykorzystuje klarnet, głos, elektronikę. Dzięki efektom zapętleń i przetworzeń jest w stanie komponować na żywo bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe.

„SATURN I MELANCHOLIA” – Utwór składać się będzie z wielu części, zróżnicowanych pod względem swobody realizacji materiału muzycznego: od fragmentów zapisanych w sposób ścisły, przez fragmenty dopuszczające swobodę realizacji zapisanej partii, aż po elementy improwizowane swobodnie, w ramach zorganizowanej szerszej struktury. Podczas prób stworzone zostanie brzmienie najbardziej otwartych pod względem formy fragmentów muzycznych. Wypróbowane oraz ustalone (zapisane) zostaną fragmenty wykorzystujące nowoczesne techniki wykonawcze. Niewielki rozmiar orkiestry pozwoli na jak najbardziej indywidualne potraktowanie każdego z głosów instrumentalnych. W utworze w jednorodny sposób wykorzystane zostaną środki charakterystyczne zarówno dla współczesnej muzyki akademickiej (aleatoryzm, heterofonia, użycie ćwierćtonów), jaki i techniki wykorzystywane w muzyce improwizowanej (repetytywność struktur rytmicznych, zapętlenia fraz, improwizacje o różnym stopniu swobody).

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.

© Festiwal Fama, fot. Ewelina Lesik

ZAMKNĘLIŚMY NABÓR NA FAMĘ 2018

14 maja zamknęliśmy nabór na tegoroczną Famę. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia!

Otrzymaliśmy 350 zgłoszeń (grupowych i indywidualnych). Łącznie o miejsce na Famie stara się blisko 1000 osób. Najbardziej obleganymi sekcjami są: muzyczna, wokalna, sztuk scenicznych i sztuk wizualnych. Rozpoczynamy „odsłuchy”, „oglądy” i „odczyty”. Przed nami trudne wybory i dylematy. Ale też dużo radości z otrzymanych zgłoszeń.

Jednocześnie informujemy, że z zapraszanymi osobami będziemy kontaktować się indywidualnie, telefonicznie i/lub mailowo, a lista uczestników zostanie zamknięta i opublikowana do 30 czerwca 2018.

Planowany termin Famy to 13-26 sierpnia 2018. Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Festiwalu oraz profilu na FACEBOOKU.